Published On: Cts, Oca 10th, 2015

Gocua-pha Rüknet Yeşilyurt’dan

Share This
Tags

Yılbaşı nedeniyle Abhazya’da bulunan Federasyonumuzun Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Rüknet Yeşilyurt‎’un  Değerlendirmeleri.

Rüknet

Ekonomide zamanı gelmiş bir fikir kadar güçlü bir şey yoktur ve tüm başarıların ortak özelliği ise, güçlü bir istekten kaynaklanır.

Hayat güzel, yaşamak zor, başarmak hoş ve kazanmak cezp edicidir. Zafer kazanmanın gücüne dayanan oluşum, sınırlarını çok iyi hesaplayan gerçekçi bir müzakere şeklidir. Ekonomide belirlenen hedeflere ulaşabilmek için, eldeki imkanların en iyi nasıl kullanılabileceğimizi tayin edebilme gücümüze bağlıdır.

Şimdi merak edilen soru şu. Neden bu ekonomi diliyle anlatım diye düşünüle bilinir?

Yılbaşı tatili için Ahmet CEYLAN ve eşi MERAL hanım., ÜLKÜ AŞBA ve MEHMET SOYUPAK ile ABHAZYA ya gittik. Sürekli yağan yağmur biraz sıkıcı olsa da, ABHAZYA da olmak bir ayrıcalıktı. Dostlarla kucaklaştık, hoş sohbetler , hoş saatlerden sonra yalnız kaldığımda düşündüğüm şey, hatta düşünmeye bile cesaret edemediğim bir durum beni rahatsız ediyordu.

Bir ekonomist olarak Rublenin dolar karşısındaki durumu ABHAZYA yı ne derece etkilerdi. Tabi ilk intiba her ne kadar büyük kurumlar bunun farkındaysa da halk henüz bu değer kaybının farkında değildi. Yeni hükümet kurulmuş, bakanlıklar yerini almış, diğer devlet mekanizmalardaki değişimlerde gerçekleşmişti. Ancak ekonomide bir durağanlık vardı. Ta ki son gece BARİSTA CAFE de rastladığım çok iyi bir ekonomist olan ve şimdide önemli bir göreve gelen kardeşim BESLAN ile sohbetimizde önemli sinyaller dikkat çekiciydi.

ABHAZYA için unutulmaması gereken en önemli ekonomik olgu turizm ve tarım olduğuna göre, uluslar arası ekonomilerde, küreselleşme bize üretim birimlerinin dünyaya hızla yayıldığını, hizmetlerin parçalandığını imalat ve hizmet sektörlerinin dağıldığını gösteriyor. Üretim ve hizmet sektörü ki bu ABHAZYA için turizmdir. Maloluş fiyatlarının en uygun olduğu yere yerleşir. Bu durumda rublenin dolar karşısındaki değer kaybından dolayı Rus turistlerin hatta Türki cumhuriyetlerinin de turizm için gidebilecekleri yer önümüzdeki en az üç yılda ABHAZYA olacaktır. Bu durum ocak ayında kendini göstermiştir. Diğer yıllara nazaran ocak ayında ABHAZYA ya giren turist sayısı dört katıdır. Artık ekonomilerde başarının sırrı, yetenekli insan kaynaklarına erişebilme gücüne ve bu kaynağı en iyi şekilde kullanabilme yeteneğine bağlıdır.

Bu nedenle, bizler farklılıklar yaratarak kendi ülkemiz olan ABHAZYA ya yüzümüzü dönüp kalıcı üstünlükler kurmalıyız. kendine güvenen iş adamlarımızı bu katılıma yönlendirmek için organizasyonlar üretmeliyiz.

Bütün bu fikirleri şöyle bağlamak istiyorum. tarım devriminde en önemli varlık topraktı. Sanayi devriminde ise sermaye toprağın yerini aldı. Enformasyon çağında teknoloji ve bilgisayar öne çıktı. Bundan sonraki adım ise yaratıcılıktır. Yaratıcılık dünyanın patronudur. Tavladan satranca geçme zamanındayız. Tavlada oyunu kazanmanın kuralı zarı iyi atabilmektir. Yani işiniz şansa kalmıştır. Satrançta ise önceden düşünerek öngördüğünüz stratejidir. Satranç ise Abhazya’nın en iyi oynadığı oyundur.

Allah’ın bize defalarca bahşettiği bu güzel ülkeyi iyi yönetebilmek, önümüzde gelen bu şansı iyi kullanabilme kabiliyetine ulaşabileceğimiz kanaatindeyim.  Dünyanın hızlı değişkenliklerine duyarsız kalmamalıyız, duygularını değiştirmeyenlerin düşleri kısırdır. Üretken düşleri olmayanlar ise, başkalarının düşlerine katılmak zorundadır.

Saygılar

RÜKNET YEŞİLYURT

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.