Published On: Per, Nis 20th, 2017

LAVROV’UN ABHAZYA ZİYARETİ VE SOHUM’DA RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ BİNASININ AÇILIŞ TÖRENİ

Share This
Tags

 

Yapacağı bir dizi resmi görüşme için Abhazya’ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün, inşaatı tamamlanan Sohum’daki Rusya Büyükelçiliği binasının açılış törenine katıldı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semen Grigoryev ve çok sayıda yetkilinin de hazır bulunduğu törende büyükelçi Grigoryev, Ağustos 2008’de Rusya’nın Abhazya’yı tanımasından itibaren iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini anlattı ve bu ilişkilerin gelişmesinde Abhazya ikinci Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş’ın katkısını vurguladı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’da yeni elçilik binasında Rus diplomatların daha rahat bir ortamda çalışacağını söyleyerek başladığı konuşmasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin sekiz yılı doldurduğunu belirtti ve, “Sekiz yılda Rus Büyükelçiliği diplomatları iki ülke arasındaki işbirliği konusunda önemli rol oynamışlardır. Burada daha rahat bir ortamda çalışacak olmalarına sevindim. Yapacakları verimli çalışmalar için işbirliğine her zaman hazırız. Sayın Lavrov’un ülkemizi ziyareti iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin de bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Lavrov ise konuşmasında büyükelçilik binasının yoğun çalışan diplomatlar için ikinci ev olduğunu belirterek, “Bu inanılmaz güzel bina, sadece mimarın başarılı bir çalışması değil, Abhazya ve Rusya arasındaki güzel ilişkinin bir yansımasıdır.” dedi.

 

Hacimba-Lavrov Görüşmesinde Önemli Konular Ele Alındı

 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yaptığı ikili toplantıda önemli konular ele alındı.

Toplantı sonucu gazetecilere açıklama yapan Hacimba ve Lavrov çifte vatandaşlık, Rus vatandaşlığı prosedürünün basitleştirilmesi, sınır ötesi işbirliği, sosyo-ekonomik işbirliği ve yatırım programları konularının masaya yatırıldığını söylediler.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, öncelikle gösterdiği misafirperverlik için Abhaz tarafına teşekkür ettiğini söyledi ve “Bu toplantıda biz, her alanda stratejik ortaklık ve ittifakımızın derinleşerek devamını karşılıklı olarak teyit ettik. 2014 yılında imzaladığımız “İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşmasından kaynaklanan bütün uygulamaları, katdedilen ilerlemeleri, sektörel belgeleri gözden geçirdik” dedi.

Bir soru üzerine, Abhazya’nın uluslararası toplantılara katılmaya devam etmesi gerektiğini, özellikle Cenevre Görüşmeleri’nde ilerleme çok yavaş olsa da, görüşmeleri gelecekte saldırmazlık konusunda yasal bağlayıcı bir belge imzalayarak sonuçlandırmanın öngörülebilir bir gerçeklik olduğunu söyleyen Lavrov, bu belgenin gelecekte tüm Kafkasya bölgesi için önemli bir sinyal olacağını belirtti. Abhazya’nın Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne katılması olasılığını da yorumlayan ve Rusya’nın Abhazya’nın Örgüt’e üyeliğini memnuniyetle karşılayacağını belirten Lavrov, ancak tam üyelik elde etmek için tüm üye devletlerin konsensüs kararı alması gerektiğini, aynı durumun gözlemci statüsü için de geçerli olduğunu söyledi. Örgütün kendisine üye ülkelerin güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlatan Bakan, mevcut durumda Abhazya’nın güvenliği için en garantili yolun Rusya Federasyonu’yla yaptığı uluslararası anlaşmalarda da yer alan güvenlik unsurları ile Abhazya silahlı kuvvetleri ve Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin ortak işbirliğiyle, dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıya izin vermemeyi taahhüt eden anlaşmaları olduğunu vurguladı.

Rus vatandaşlığına hak kazanmak için basitleştirilmiş prosedürün yeniden başlatılması konusunu da açıklığa kavuşturmak istediğini belirten Lavrov:

“Bu sürecin uygulanabilmesi için, geçen yılın Kasım ayında çifte vatandaşlık öneren bir antlaşma belgesi taslağını Abhazya’ya teslim ettik. Bu taslağın hemen kabul edileceğini umuyoruz. Bu, basitleştirilmiş Rus vatandaşlığı elde edilmesi pratiğinin devamını sağlayacaktır” dedi.

Lavrov’un sözlerini doğrulayan Cumhurbaşkanı Hacimba da, “Anlaşma taslağı şu anda kabinede bekliyor, üzerinde çalışıyoruz. Daha sonra milletvekillerimizin onayına sunulacak. İmzalanacağı konusunda şüphem yok”.

Ermenistan ile Sohum arasında demiryolu bağlantısı konusundaki bir soruyu da, “Rus tarafı için bu konuda herhangi bir sorun yoktur. Hatta bunun yasal dayanağını, Rusya Federasyonu ile Dünya Ticaret Örgütü arasında 2011 yılında yapılan anlaşmada görebilirsiniz. Biz Ermeni meslektaşlarımızın transit geçişin yeniden başlatılmasıyla ilgilendiklerini biliyoruz. Bugün Abhazya Cumhurbaşkanı da söylemiştir ki, Abhazya da buna itiraz etmez. Karar, bizim dışımızda geçiş yapılacak ülkelerin tutumuna bağlıdır” dedi.

Hacimba da konuyla ilgili olarak, “Abhaz tarafı, ekonomimize de katkısı olacak bu bağlantıya hazırdır. Biz, tanınma problemi olmayan egemen bir devletin kapalı bir alanda yaşamaması gerektiğini savunuyoruz, bu sorunları medeni bir şekilde çözülmelidir. Gürcü tarafı sorunu gidermek için hazırsa, süreci tamamlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Lavrov ayrıca, dün katıldığı Rusya Büyükelçiliği yeni binasının açılışı töreninde söylediklerini tekrar ederek, elçilik kompleksinde oluşturulan rahat koşullardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Biz dost ve müttefik iki ülkeyiz. Abhazya’nın her vatandaşa eşit hak ve fırsatlar sağladığına eminim” dedi.

Kaynak : www.altinpost.org

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.