Published On: Per, Tem 28th, 2016

Vatanla Bütünleşme Zamanı.

Share This
Tags

Vadim Haraziya, Abhazya Geriye Dönüş Devlet Komitesi (GDDK) Başkanı

13524315_10153980058144213_8717370098010054749_n

21 Mart 1993 günü dönemin Yüksek Sovyet başkanı olan, Abhazya Cumhuriyeti kurucu cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba tarafından imzalanan bir kararname ile Geriye Dönüş Devlet Komitesi oluşturuldu. Bu kurumun temel amacı diaspora ile olan ilişkilerimizi güçlendirmek ve onların anavatanlarına dönüş yollarını açmaktı. Komitenin çalışmalarına işlerlik kazandırmak için daha sonra 1 Haziran 1998 yılında «Geriye dönüş yasası» anayasal bir güvenceye kavuşturularak parlamentoda kabul edilip yürürlüğe girdi. GDD Komitesi en başından beri tarihi vatanlarına dönüş yapan soydaşlarımızın başvurularını kabul etmek, onların adaptasyon sorunlarını gidermeye yardımcı olmak, konut ve iş sahibi olmalarını sağlamak için uygun ortamı hazırlamak konusunda elinden geleni yapmaya çabalıyor. Bu çerçevede birçok ayrı bölüm komite çatısı altında çatışmalarını sürdürüyor.

Yasalar çerçevesinde anavatana dönüş yapan herkese eşit şekilde yardımcı olmaya çabalıyoruz. Öncelikle kayıtlarının yapılması ve vatandaşlık işlemlerinin sonuçlandırılması konusunda kendilerine hizmet veriyor, daha sonra da konut, eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda elimizden gelen desteği devletimizin imkanları ölçüsünde kendilerine sunmaya çalışıyoruz. Bu manada kendilerine tanınan geri dönüşçü statüsüyle birçok alanda muafiyetler sağlandığını da ifade edebilirim. GDD Komitesine kuruluşundan bu güne kadar birçok değerli arkadaşımız başkanlık görevinde bulundular. Nugar Aşuba ( 1993-1995), Fenya Ayüdzba (1995-1997), Givi Dopua (1997-2002, 2003-2004), A.Şinkuba (2002-2003), A.Mukba 2005-2010), Z.Adleyba (2011-2013) m Kh.Copua (2013-2015) yılları arasında bu kurumun başında bulundular. 2015 yılından beri ben de elimden geldiğince soydaşlarımıza hizmet vermeye çalışıyorum. Bu arada 1998 yılında oluşturulan GDDK fonunun başkanlığını da Con Smır’ın yürütmekte olduğunu belirtmeliyim.

GDDK çalışanlarının tamamı, büyük sorumluluk gerektiren kutsal bir görev ifa ettiklerinin farkındalar. Bizler, bu konuda kendimizi şanslı addediyor, devletimizin iç ve dış politikalarına paralel olarak kurumdaki görevlerimizi aksatmadan yerine getirmeye gayret ediyoruz. Kurucu cumhurbaşkanımız bu kurumu oluştururken hangi duygu ve düşüncelere sahipse, bizler de aynı amacı yüreğimizde hissederek gereğini yerine getirmeye ve bayrağı daha da ileriye taşımaya çalışıyoruz. Kısa bir süre önce cumhurbaşkanımızın direktifleri ile geriye dönüş Konusunda bir devlet programı oluşturulması çalışmalarına da başladık. Bu çalışmalar kapsamında çeşitli önerileri de değerlendirmeye devam etmekteyiz. Bu konuda anavatandakiler kadar diasporadaki kardeşlerimize de büyük bir sorumluluk düştüğünü belirtmek isterim. Hiç bir şekilde aramızda bir ayrı-gayrılık söz konusu olmamalıdır. Halkımızın geleceği konusunda hepimiz omuz omuza vermeliyiz. İşte o zaman başarılı olmamız mümkün olabilir ve devletimiz ileriye doğru yürüyüşünü sürdürebilir. Küreselleşen Dünya’da ulusal varlığımızı koruyabileceğimiz tek yerin ancak anavatanımız olduğunu da artık iyice anlamalıyız. Başka bir yolumuz da yoktur. Devletimiz de bu yüzden elinden geleni ardına koymayarak süreç içinde soydaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Ancak diaspora ile anavatan ilişkilerinin çok daha fazla güçlendirilmesi, kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Burada diasporadan daha fazla ilgi ve öneriye ihtiyacımız olduğunu da gizlemeden ifade etmeliyim. Bizler her daim işbirliğine sonuna kadar açık durumdayız. Şüphesiz herkes kendisi ve ailesi için daha güzel bir yaşam diliyor ve bunun için mücadele ediyor. Ancak vatanda yaşamanın yerini hiç bir mutluluğun alamayacağını da bilmemiz gerekir. Bizler bu anlamda halkımızın bir araya gelmesi ve geleceğe birlikte yürümesi sürecine yönelik tüm sorunların çözümü için seferber olmuş durumdayız. Diasporada anadilimizin korunması ve yaşatılması, ulusal bilincimizi güçlendirme çalışmaları en başta gelen hedeflerimiz arasında yer alıyor. Zira bunlar olmadan anavatanla ilişkilerin geliştirilmesi ve sürdürülmesi son derece güç, hatta imkânsızdır. Bu çabalarımız sırasında en büyük güvencimiz ise gençlerimizdir. Bu gün diasporada dayanışma ve işbirliğine her zamankinde daha fazla ihtiyacımız olduğunu bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim.

2016 yılı için GDDK fonu bütçesi için 140 milyon ruble (yakla şık 2 milyon dolar) ayrılmış durumda. Bu bütçenin Abhazya’daki çalışanlara ödenen maaşlardan % 2 kesintiyle oluştuğunu önemle belirtmeliyim. Bu halkımızın alın teridir ve bu yüzden hak ettiği saygıyı ve değeri de görmelidir. Bu bütçeden 59 milyon konut yapımına harcanıyor. Bu arada konut sahibi olmayı bekleyen 80 kadar kişinin aynı zamanda ev kiralarının da komitemiz tarafından ödendiğini belirtmeliyim. Yeni evlenenlere 50.000 ruble, ilk çocuğu olanlara 20.000 ruble, daha sonra ise her yeni doğan çocukta 30, 40, şeklinde artarak, yani her yeni doğanda 10.000 ruble daha ilave ederek maddi yardımda bulunmaya çalışıyoruz.

Ayrıca sağlık konusunda da her türlü desteği sağlıyor, yeni yerleşenlere ev mobilyasına varıncaya kadar her türlü konuda yardımcı olmaya çabalıyoruz.

Bütün bunların dışında okul sağındaki 300 yavrumuza, yurtdışında eğitim görenler de dahil olmak üzere yüksek eğitim gören 58 gencimize de elimizden geldiğince destek olmaya gayret etmekteyiz.

Her yıl komite olarak çeşitli kültürel etkinliklere de destek sağlıyoruz.

Bilindiği üzere bu yıl diasporamızın yetiştirdiği en önemli kişilikler den olan dil bilimci, tarihçi, şair ve araştırmacı Ömer Beyguaa’nın 115. doğum yılı. Bu nedenle Abhazya Cumhurbaşkanının kararnamesiyle Başbakan Artur Amkuab’ın başında bulunduğu bir kutlama komisyonu oluşturuldu. Tanınmış edebiyatçılar, bilim adamları ve kültür emekçileri de komisyonda yer alıyorlar. Bildiğiniz gibi Ömer Beyguaa Diaspora Müzesi başkent Sohum’da ziyarete açık durumda. Müze bu yıl kutlamalar dolayısıyla çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ayrıca Ömer Beyguaa’nın büstünün açılışı da bu yıl gerçekleştirilecek. Kanımca bu alandaki organizasyonlar kültür hayatımıza renk ve canlılık katacak. Bu yıl yine bir başka değerimizin, tanınmış sporcu ve toplum insanı Orhan Aşamba’nın da doğumunun 90.yılı. Bu yüzden, onunla da ilgili kapsamlı etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz. Elbette bunların dışın da yapmayı planladığımız çok sayıda projemiz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de «Apsadgiıl agueysıbjı» gazetesinin artık daha kapsamlı bir dergi haline dönüşerek yayın hayatına devam edecek olmasıdır. Şahsen bu derginin diaspora ile anavatan arasında sağlam bir köprü olmaya devam edeceğine inanıyorum. Zaman hızla ilerliyor ve her geçen gün önümüze yeni görevler çıkarıyor, bu yüzden sadece iletişim köprüleri ile sınırlı kalmayıp çağın gereklerini de kullanarak yeni yön temler ve formatlar sayesinde gücümüzü ve aklımızı da birleştirerek yepyeni projeler ortaya koymalıyız. Yeni yollar bulabilmek için başka da bir çaremiz bulunmuyor. Diasporanın yaşadığı tarihi süreci daha etraflıca inceleyip, şu anki durumlarını da araştırarak önümüzdeki dönemde yapmamız gerekenleri akılcı bir şekilde belirlemeliyiz. Bu alanda yapmamız gereken çok şey var. İşte bu yüzden, vatanının ve milletinin geleceğini düşünen herkesi bir araya getirebilmeliyiz. Artık bunun zamanı gelmiş geçmektedir. Anavatan dışında başka bir yerde ulusal kimliğimizi sürdüremeyeceğimizi de artık anlamalıyız. Bu duygularla hepinize bundan böyle anavatanınızda halkınızla birlikte bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Vadim Harazia

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı

 

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.