Published On: Çar, Şub 21st, 2018

21 Şubat Uluslararası Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun

Share This
Tags

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etti ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kutlanmaya başladı.

Günün tarihi önemi, 1952’de Pakistan’ın Urdu dilinin Bangladeş halkının da resmi dili olduğunu deklare etmesine tepki olarak ortaya çıkan Bengal Dil Hareketi eylemliliklerine ve bu eylemlerin şiddetle bastırılmasına dayanıyor.

UNESCO tarafından yayınlanan atlasa göre Dünya’da 2 bin 473 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye’de de 18 dil için bu tehlike geçerli. UNESCO tehlike altındaki dilleri; kırılga, açıkça tehlikede, ciddi anlamda tehlikede, son derece tehlikede ve kaybolmuş kategorileri altında ele alıyor.

Kapadokya Yunancası, Ubıhça ve Mlahso da Türkiye’nin kaybolmuş dilleri arasında yer alırken, Abhazca, Adigece, Kabartayca-Çerkesçe “açıkça tehlikede” kategorisi altında yer almaktadır.
Milli Eğitim bakanlığının 2012 yılında başlattığı ve Milli Eğitim bakanlığına bağlı okullarda 5 – 6 – 7 ve 8. Sınıflar için “Yaşayan diller ve Lehçeler” adı altında okullarda Abazaca ve Adigece dillerinin seçmeli ders olarak öğretilmesinin önü açılmıştır. 28 Şubat 2017 tarihine kadar seçimlerin yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda Anadilimizin kaybolmayacağını umut etmekteyiz.

Abhaz Dernekleri Federasyonu

 

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.