Published On: Çar, Eyl 20th, 2017

ABAĞBA BAHADIR

Share This
Tags

 

1967 Senesinde Eşkişehir de doğdu. Efkan, Vedat ve Zafer gibi Türkiye’den giden ilk grupta olan Bahadır, savaşta büyük başarılar gösterdi. Fedekarlığı ve cesaretiyle büyük saygı duyulan bir isimdi. Kozba Vedat’ın şehit düştüğü çarpışmada çok ağır yaralanan şehidimiz aylarca tedavi gördü ve 20 Eylül 1993’te Sohum’a düzenlenen son saldırıda şehit düştü. “Bazukacı” lakaplı Abağba Bahadır’ın mezarı Gudauta’dadır.

“Ben Eskişehir’den Abağba Bahadır. Ağsuva’yım. Dünya’ya Apsuva, abaza olarak geldim. Vatanım faşist işgalci Gürcü güçleri tarafından işgal edilince vazife sayıp vatanımı savunmak için hemen buraya geldim. Burası bizim anavatanımız, atavatanımız…

Ben Devlet dairesinde çalışıyordum güzel bir geleceğim vardı 4milyon maaş alıyordum. Diğer arkadaşlarımın da işi gücü vardı. Türkiye’de kalsaydık burada ölmezdik, sakat kalan arkadaşımız olmazdı, işimizle geçinirdik, akşamları kahvemizde okeyimizi oynardık, sabah işe giderdik bir de güzel bir kız bulup evlenirdik, bu imkanlarımız vardı ama içimiz rahat etmedi. Buraya gelen insanlar kendilerini buranın bu toprağın bir ferdi kabul ettiler o yüzden geldiler. Şu unutulmamalıdır ki faşizm her zaman hüsrana uğramıştır. Gürcü Faşizminin sonu da hüsran olacaktır. Burası anavatanımızdır halkımızın kaderini kendimiz belirleyeceğiz.” (Abağba Bahadır’ın hastanede kendi yaptığı konuşmasından)

 

Siz ki bilirdiniz o kır çiçeklerini

Özgürlük renginde sevgiyle açarlar

Hangi rüzgar dağıtırsa dağıtsın

Düştükleri yerde yeniden çoğalırlar

 

Sabrın çiçeklerini açtığı yerde

Asla kapanmaz yaşanan defter

Çünkü tarihin en güzel yerinde

Son sözü hep direnenler söyler!

 

Ruhu Şad olsun

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.