Published On: Paz, Ağu 31st, 2014

Abhazya’dan haberiniz var mı?

Share This
Tags
DSC_0030Bilgi ve bilişim çağında gezip götürmenin insanlarla birebir konuşmanın faydası çok büyük. Yunus emre “gelin tanış olalım, işi kolay kılalım sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz” dizeleri bizler için bir ilke olmalı ancak bilmeden tanımadan önyargılarla birbirimizi kırıyor, düşmanlıklar meydana getiriyoruz. Gelin kendimize bir iyilik yapalım, önyargılardan uzaklaşarak bilgi sahibi olarak hayatımıza yön verelim bilmediğimiz konular hakkında da araştırıp öğrenmeye çalışalım.
Bugün Türkiye’de milyonlarca Kafkas, Abhaz ve Çerkez kökenli insan yaşıyor. Abhaz ve Kafkas kültürü çok önemli. Ataları ve dedeleri Abhazya’dan gelenler maalesef kendi kültürlerini bile doğru dürüst bilmiyor. Onlar kendi kültürlerini bilmeyince Türkiye kamuoyu da olaya duyarsız kalıyor.
Kendi kendimize soralım; Abhazlar, Çerkezler ve Kafkaslar hakkında ne bilgimiz var? Kafkasya bölgesinde yaşayanların tümüne Çerkezler denmekte. Abhazlar da Çerkezlerin bir parçası. İki kez Abhazya’ya gitme imkanım oldu. 1994 yılında Abhaz-Gürcü savaşından hemen sonra bu ülkeye gitmiş, belgesel çekmiştim. Abhaz kurucu lideri Viladislav Arzimba ile de görüşmeler yapmıştım.
20 yıl sonra Mayıs 2014 te bu kez Avrasya Gazeteciler Birliği Genel Başkanı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar konseyi üyesi ve Devr-i Alem Belgesel program yapımcısı olarak Abhazya’ya gittim. Bugüne kadar Abhazya ile Türkiye arasında neden diplomatik bir ilişkinin olmadığına üzüldüm. Neden Türkiye kamuoyunda Abhazlar ve Çerkezlerin diğer kültürler kadar gündeme gelmediğini sorguladım.
Abhazya Karadeniz’in hemen karşısında canlar ülkesi kültürümüzün bir parçası. Abhazya ile ilgili birçok yazı kaleme aldım, yayınladım. Televizyon programları çektim. Abhazya ile ilgili kaleme aldığım yazılar Kocaeli’nin en büyük şehir gazetesi; Kocaeli Gazetesi’nin Çınar ekinde tam sayfa olarak yayınlandı. Ayrıca Kocaeli’nin haber dergilerinden Kocaeli Life dergisinde geniş bir şekilde yer verildi. Gebze gazetesi araştırma yazılarımıza büyük çapta yer ayırarak 1994ten beri Abhazya ile ilgili haber ve yazılarımızı yayınladık. Birçok televizyon kanalında ayrıntılı bilgiler verdik. Bölgeyle ilgili yaptığımız haber programları www.kocaeligebze.tv www.devrialem.tv’de yayınlanmakta. Yayınlarımız Abhaz ve Çerkezlerin sorun ve sıkıntılarını Türkiye kamuoyu gündemine getirmeye devam edeceğiz.
ABHAZYA SEÇİMİNDE TÜRKİYE GERGİNLİĞİ
Abhazya’da seçin yapıldı. Abhaz vatandaşı da olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları İstanbul’da oy kullanmak istedi. Ancak olaya polis müdahale etti. Basına yansıyan haberi özetler sizlerle paylaşıyorum.
Kadıköy´de “Abhazya Sandığı” Gerilimi
Abhazya Cumhuriyeti´nin devlet başkanı seçimi için Kadıköy´de kurulan sandıkta polis ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.
 Bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti´nin devlet başkanı seçimi için Kadıköy´de kurulan sandıkta oy kullanılması, polis tarafından engellendi.
Kadıköy’de Abhazya Devlet Başkanlığı için oy kullanılan adreste gerginlik çıktı. Caferağa Mahallesi Sakızgülü Sokak 20 numaradaki apartmanda sabah saatlerinde Abhazya Devlet Başkanlığı seçimleri için sandık kuruldu. Ancak polis ekipleri arama kararı ile binaya geldi.
Polis ekipleri mahkeme kararını gösterip kullanılan oylara el koymak istedi. Ancak içeride bulunan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, yanındaki Abhazyalılarla birlikte uygulamanın yasal olmadığı gerekçesiyle uygulamaya karşı çıktı. Bir müddet sonra aşağı inen Özkoç bir açıklama yaptı. Özkoç, “Ben uzun bir süre bu sandığı kimseye teslim etmedim. Gerekiyorsa bu sandığı teslim etmeyiz ama sandıkta 50 ye yakın görüş var. Bence biz amacımıza ulaştık” dedi. Sandığın alınacağını öğrenen Abhazlar “sandığı vermeyiz” diyerek tepki gösterdi. Yaşanan gerginliğin ardından polis ekipleri oyların içinde bulunduğu kutuyu polis koridorunda çıkarıp ekip otosuyla Emniyet Müdürlüğüne götürdü.” Haber özetle böyle. Ancak edindiğimiz bilgiye göre mahkeme kararıyla abhaz federasyonu oy sandıklarını polisten devraldı. Abhaz federasyonu gerçekten müthiş mücadele veriyor. Türkiye devleti abhaz federasyonuna sahip çıkmalı. Abhazya ile Türkiye arasında siyasi olmasa da kültürel ilişkilerini sürdürmelidir.
Abhaz federasyonunda basın toplantısı
Abhaz federasyonu bugün İstanbul’da konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyecek. Bizlerle Abhazya’da yakından ilgilenen Abhaz federasyonunun basın yayın koordinatörü değerli dostum Atilla bey Pazar günü yapılan  basın toplantısına bizleri de davet etti. Basın toplantısıyla ilgili ayrıntılı bilgileri yarın sizlerle paylaşacağım. Gerçekten Abhazya, Kafkaslar ve özetle Çerkez dediğimiz bölge ile ilgilenmemiz gerekiyor. Bölgeyi kamuoyu gündemine getirmek için özellikle Çerkez kökenlilere tarihi görev düşüyor.
Konuyla ilgili yazdığımız haber metinleri www.gebzegazetesi.com ve www.belgeselyayincilik.com da
http://www.gebzegazetesi.com/Koseyazisi-10743-abhazya’dan-haberiniz-var-mi.html

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.