Published On: Pts, Şub 26th, 2018

PROTESTO EDİYORUZ

Share This
Tags

 

Abhazfed- Çerkesfed- Birkaffed olarak

PROTESTO EDİYORUZ
Kanal D’de yayımlanan ‘Vatanım Sensin’ adlı dizideki ‘Dağıstanlı’ karakteri ile Çerkes Ethem’in kastedilmesi ve tarihle bağdaşmayan olayların izleyiciye sunulması sebebiyle hazırlanan basın bildirisidir.
Kamuoyunun; tarihi, dizilerden öğrendiği şu dönemde, tarihle bağdaşmayan, gerçeği yansıtmayan, tamamen düzmece olayları reyting uğruna izleyiciye sunmak asla kabul edilemez. Bu bağlamda Vatanım Sensin dizisinde, İstiklal Mücadelesi Kahramanı Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterilmesini reddediyor, sorumluları şiddetle kınıyoruz.
Kuzey Kafkas Toplumu, hem Osmanlı Devleti hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde devletin ve ordunun her kademesinde başarıyla görev almıştır ve almaya devam etmektedir. Kuzey Kafkas Toplumu Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyete geçiş dönemi olan Kurtuluş Mücadelesinde de etkin görev almış ve Kuvay-i Milliye Ruhunu oluşturmuş, mücadelenin kazanılmasında en etkili unsurlardan biri olmuştur. Kuzey Kafkasya Kökenli komutan ve mebuslardan Rauf Orbay, Bekir Sami Kunduk ve daha niceleri gibi Çerkes Ethem’de kurtuluş mücadelesinin baş aktörlerinden biri olmuştur. Çerkes Ethem; oluşturduğu Kuvayı Seyyare birliği ile, düzenli ordu kurulana dek hem düşmana korku salmış hem de Mebusan Meclisi’nin koruyucusu olmuştur.
Çerkes Ethem’e iade-i itibar yapılması gerekirken, böylesine tarih bilmez bir derlemenin ülke genelinde yayın yapan bir kanalda gösterilmesi Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkas Toplumunu rencide etmiştir.
‘Vatanım Sensin’ dizisinin senaristinden, yapımcısından ve yayıncı kuruluşundan ivedilikle Kuzey Kafkas Toplumundan özür dilemesini ve yaptıkları kabul edilemez yanlışı düzeltmelerini bekliyoruz.
Tarihin, gerçek karakterlerle anlatıldığı bu dizide ‘olay,kurum ve karakterler hayal ürünüdür’ diyerek sorumluluktan kaçılacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Toplumu yanıltan, izleyicide kin duygusu uyandıran, gerçek dışı bu sahneleri Kuzey Kafkas Toplumu adına kınıyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Abhaz Dernekleri Federasyonu
Çerkes Dernekleri Federasyonu
Birleşik Kafkas Der. Federasyonu

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.