Published On: Cum, Kas 11th, 2016

TANIRSANIZ SEVERSİNİZ.

Share This
Tags

ahmet-buyuk

Biz Abhazlar dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım bulunduğumuz ülkeye, o ülkenin insanlarına saygı ve sevgiyle bağlı yaşamayı, içinde bulunduğumuz ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sunmayı görev edinen bir toplumuz.

Şunu iyi biliyoruz ki her dil, her kültür ve her halk çok kıymetli ve saygıdeğerdir.

Kişi hak ve hürriyetlerinin, özgürlüklerin, paylaşmanın ve dayanışmanın bir erdem olduğu bilincini hep koruduk ve korumaya da devam edeceğiz. İçinde yaşadığımız yüzyılın gereklerini yerine getirmek ve insanlığın kemale ermek noktasında da sevgi ve saygıyla üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.

21.yüzyıl dünyasında bir toplumu, bir ülkeyi, bir kültürü dünyadan izole etmeye çalışmak kabul edilir bir davranış olmadığı gibi, barış adına uzanan eli geri çevirmekte insanlık adına yapılan bir zulüm gibi değerlendirilmelidir. Bugün maalesef ki Gürcü hükumeti Abhazya’yı ve Abhaz halkını dünyadan izole etme çalışmalarını hala devam ettirmektedir. Oysaki; bizim dünyaya katacak o kadar güzel bir coğrafyamız, o kadar güzel gelenek ve göreneklerimiz var ki. Tüm dünya halklarından talebimiz, insanlık tarihinin en büyük ayıplarından olan bu izolasyona karşı durmalarıdır. Abhazya 8900 kilometrekarelik toprakları, 120 ırmağı ve 5 bin km’lik uzunluğa sahip bu ırmaklarıyla dünyanın kişi başına düşen su miktarı bakımından en zengin ülkelerinden birisidir. 2190 metrelik derinliği ve 13.432 metrelik uzunluğu ile dünyanın en derin mağarasına sahiptir. 18 metrelik uzunluğu ile dünyanın en kısa nehri Abhazya’dadır. 12 adet dehliz ile dünyanın en büyük üçüncü mağarası Abhazya’dadır. Muzun, portakalın, mandalinanın, feyhuanın, limonun, bambu ağacının, palmiyenin yetiştiği 240 km’lik sahil şeridiyle turizm cenneti olma yolunda, kimyasal atıktan uzak organik tarıma elverişli topraklarıyla yatırıma açık ve büyük yatırım potansiyeli, pazara olan yakınlığı ile de cazibesi yüksek, cennet bir ülkedir Abhazya. Tüm güzellikleri dünyaya göstermek isteyen, bu güzellikleri dünya halklarıyla paylaşmak isteyen yüreği sevgiyle dolu halkının da tek isteği dünya halkları arasında hak ettirtiği yeri almaktan ibarettir. Biz diyoruz ki ey dünya siyasetçileri ey dünyanın güzel halkları bizim sizlerle paylaşacak zenginliklerimiz var- kültürümüz var- yüreği sevgiden geçen, barıştan geçen, kardeşlikten geçen herkesle bizim yolumuz kesişir diyoruz. Ve yüreğimizi, kapımızı, kollarımızı dünyaya açıyoruz. Gelin kucaklaşalım, sevgi dolu, barış dolu, kardeşlik dolu bir dünya yaratalım diyoruz.

Yolu sevgiden geçen herkese selam olsun.

Yaratan tüm insanlığa sevgi-barış ve özgürlükler versin biz Abhazları da unutmasın diyor sevgi ve saygılar sunuyorum.

 

Hapat Ahmet Ceylan

“Sabah Abhazya” Gazetesinden

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.