Published On: Çar, Kas 16th, 2016

TEŞEKKÜRLER SABAH GAZETESİ

Share This
Tags

sabah-1Biz Abhazlar tarihin hiçbir döneminde hakkımız olmayan, bize ait olmayan şeylerin kazanımı için mücadele etmedik.

Bilinmelidir ki atalarımızın bize emanet ettiği ve yaratanın Abhaz halkına bahşettiği topraklarımızı her zaman koruduk ve korumaya devam edeceğiz.

Şunun iyi bilinmesi gerekir ki bugün Abhazya’ya ve Abhaz halkına karşı uygulanan tüm adaletsizlikler, zulümler ve haksız saldırılara karşı her zaman direnecek gücümüz ve inancımız vardır.  Abhazlar binlerce yıllık devlet geleneği ile Roma İmparatorluğu’na, Bizans imparatorluğuna, Çarlık Rusya’sına  ve  Osmanlı İmparatorluğu‘na çağdaşlık yapmış ve kendi ismi ile kurduğu devleti yaşatmayı başarmış bir millettir. İçinde barındırdığı diğer etnik kimliklere da saygı ile muamele etmiştir.

Kendi adımızı taşıyan ülkemize tahammül edemeyen, faşist duyguların esiri olmuş zihniyettekiler, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları içerisinde bir yayın organı olan Sabah Gazetesi’ne saldırıyorlar. Neden? Sabah Abhazya gazetesi eki çıkardı diye! Dünyanın onurlu halklarına soruyoruz: Tamamen yasal yollarla basılmış bir gazetenin ismine dahi tahammül edemeyen bu zihniyet gücü ele geçirirse neler yapar?

Bu yaklaşımın 1992 – 1993 savaşında “gerekirse 90.000 Abhaz’ı yok etmek için 100.000 Gürcü’yü feda ederim” diyen sapkın zihniyetten ne farkı vardır.

Biz Abhaz diasporası olarak diyoruz ki Türkiye bizim hepimizin vatanıdır. Bu ülkenin yasalarına, kurumlarına, birlik ve beraberliğine sahip çıkmak her yurttaşın asli görevidir. Gürcistan yönetiminin seviyesiz bir ağız ile ülkemizin kurumlarına tehditkar saldırılar yapmak onu “Rusya’nın her istediği Türkiye de olmaya başlamış olup” şeklinde küçültülmüş imalarda bulunmak kimsenin haddi değildir.

Bölgemizin iki büyük devletinin iyi ilişkiler içerisinde olması hem iki ülkenin hem de bölge halklarının ve ülkelerinin çıkarınadır. Eğer bir kukla aranıyorsa, birileri okyanus ötelerinde laboratuvarlar da yetiştirilip getirilen liderlerine baksınlar.

Tüm dünyaya haykırıyoruz: Bu güzel ülkenin bu güzel insanlarını dünyadan izole etmek isteyen bu haksızlığa dur deyin.

Gürcü yönetimine sesleniyoruz: Tarihi dayanaktan yoksun mesnetsiz ve bilgisizce çarpıtmaya çalıştığınız tarihsel yalanlarınıza son verin.

Kafkas halklarının tüm dünya da karşılığı olan bir algı vardır; Mertlik, dürüstlük ve Cesaret gibi!

Artık bu çirkin iftira ve yalanlarınızı bırakın. Derhal Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıyın. Tanıyın ki Kafkasya o güzel günlerine geri dönsün. Karadeniz bir barış ve kardeşlik gölü olsun.  İnsanlığın ihtiyaç duyduğu barış rüzgarları Kafkaslardan tüm dünyaya yayılsın.

Son olarak; bu türden mesnetsiz iddialarla baskı altına alınmaya çalışılan  Sabah gazetesinin yöneticilerine, çalışanlarına ve Atteit ‘e gösterdikleri onurlu duruştan dolayı teşekkür ediyor, yalnızca Abhazların değil, Anadolu’ da yaşayan tüm kuzey Kafkasya halklarının yanlarında olduğunu bilmelerini istiyoruz.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.