Published On: Pts, Ara 18th, 2017

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN ABHAZLARIN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Share This
Tags

 

150 yıl önce topraklarından sürgün edilen Kafkas toplumunun günümüzde yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için Türkiye, Rusya, Abhaz, Adige diasporaları toplantı yaptı.

Modern tarihin en büyük kitlesel göçlerinden biri olan ‘Büyük Kafkas Sürgünü’ sırasında topraklarından edilerek Türkiye ve Rusya’ya yerleşmiş olan Kafkas topluluğunun günümüzde yaşadığı problemlere çözüm üretmek amacıyla Rusya, Türkiye, Abhaz(Abaza), Adige diasporaları yuvarlak masa toplantısı yaptı.

Diaspora’da yaşayan Abhazların sosyo – kültürel etkileşim sorunları ve beklentileri üzerinde tartışılan bu toplantıda, taraflar;

Özellikle ekonomik ve kültürel alanlarda iş birliği olanaklarının arttırılması, Abhazya’ya doğrudan ve engelsiz ulaşım imkanlarının sağlanması, Abhaz dilinin yeni nesillere aktarılması yönündeki çabaların daha bilimsel organize bir şekilde sürdürülmesi, Abhazya’nın dünyada tanına bilirliğinin arttırılması konularından görüşler bildirilmiştir.

Gerçekleşen toplantıya, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy, Genel Sekreter Bülent Özbelli, Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Atabay ve Abhaz Fed 4. Dönem Genel Başkanı Ahmet Ceylan, Abhazya’dan Demografya başkanı Beslan Dbar ve Arda Aşuba katılmıştır.

Abhaz Dernekleri Federasyonu

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.