Published On: Pts, Mar 5th, 2018

Vladislav Ardzınba’yı Minnetle Anıyoruz

Share This
Tags

Ölümünün 8. Yıl Dönümünde Başkomutan Vladislav Ardzınba’yı minnetle anıyoruz.

Abhazya Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Abhazya Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Büyük Devlet Adamı Vladislav Ardzınba, II. Dünya Savaşı Gazisi tarih öğretmeni bir babanın oğlu olarak 14 Mayıs 1945 yılında Eşira’da doğdu.

Ardzınba 1962-1966 tarihlerinde A.M. Gorki Sohum Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden mezun olduktan sonra SSCB Doğu Bilimleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Hattu ve Hititler ağırlıklı olarak Küçük Asya Halklarının tarihi – kültürü ve efsaneleri konusunda pek çok çalışma yürüttü. Bu nedenle 1969 yılında Hattu ve Hititlerle ilgili araştırma yapmak üzere Türkiye’ye geldi. 1997 yılında Tarih Ana Bilim Dalı Profesörü, 1995 Uluslar arası “Kondurovsky” Ödülü sahibi oldu.

Ardzınba Akademik kariyerinin yanında Abhazya siyasi hayatında etkin rol aldı. 1988 yılında Abhaz Milli Konseyine vekil olarak, 1989 yılında ise SSCB Halklar Meclisine Milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl SSCB Başkanlık Yüksek Konseyine seçilerek, Özerk Oluşumların Milli ve Yasal Statüsü Alt Komisyonu üyesi oldu.

1990 yılında Abhaz Yüksek Meclisine seçildi, Gürcistan – Abhazya savaşının başlamasıyla Abhazya Güvenlik Konseyine seçilerek, Abhazya bağımsızlık savaşında başkomutan oldu.

Savaş sonrasında 26 Kasım 1994 yılında Abhazya Devlet Başkanı olarak seçilen Ardzınba, 3 Ekim 1999 yılında II. Kez Devlet Başkanı seçildi. I. derece Abhaz Kahramanlık ve “Axidz – Apşa” madalyaları sahibi oldu.

Barış görüşmeleri için gittiği Tiflis ziyaretinin ardından, sağlığı bozulmaya başladı. Gittikçe sağlığının kötüleşmesine rağmen, 2005 yılına kadar Devlet Başkanlığı görevini sürdürdü. Türkiye ve Diasporaya yakınlığı ile bilinen Vladislav Grigor-yıpa Ardzınba 4 Mart 2010 günü hayatını kaybetti.

Vladislav Ardzınba Abhazya Parlamentosunda bağımsızlık kararı aldıktan hemen sonra, ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmıştır.

Abhazya ve Türkiye diasporasındaki Abhazlar olarak minnetle yad ettiğimiz Daimi Liderimiz Vladislav Ardzınba her zaman yolumuzu aydınlatacaktır

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.