Published On: Sal, May 23rd, 2017

ABHAZYA CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ 21 MAYIS 1864 BÜYÜK KAFKAS SÜRGÜNÜ MESAJI

Share This
Tags

 

 

Değerli soydaşlarım, kardeşlerim!

Kafkas Savaşları sonucunda büyük bir trajedi yaşadık, Tanrı bizi korusun, böyle bir acı bir daha yaşanmasın.

Sürgün sonucu yok oluşa itilen halklar, Abazalar, Adigeler, Çerkesler, tüm Kafkas halkları, geleceğiniz aydın olsun.

19.  yüzyılda sürgün edilen soydaşlarımız acı ve çaresizlik içinde yerleşim yerlerini, ocaklarını, vatanlarını, atalarının mezarlarını terk etmek zorunda kaldılar. Yüz binlerce kişi yollarda açlıktan, soğu

 

Saygıdeğer Soydaşlarımız, Değerli Kardeşlerimiz!

 

Kafkas Halklarının Büyük Trajedisinin 153.Yıldönümü gününde sizleri selamlamama ve Türkiye’de yaşayan tüm Abhaz ve kardeş Kafkas Halkların temsilcilerine hitap etmeme izin veriniz.

 

Kafkas halklarının 19. Yüzyılında Anavatanlarından ayrılması Abhazya ve tüm Kafkasya tarihinde dramatik bir rol oynamıştır. Yüz binlerce kardeşlerimiz Anavatanını terk etmeye ve kendileri için yabancı ülkelerde yeni hayatı başlamayı zorunda kaldılar.

 

Bu trajedik olaylar nedeniyle, halk Karadeniz’in iki tarafında bölünmüştü. Fakat tüm zorluklara rağmen, göç edenlerin yeni nesli yaşamaya başladıkları ülkelerinde iyi vatandaş olup kendi halkının kültürünü ve adetlerini koruyabildiler.

 

Bugün dünyada Kafkas diasporası 4 milyondan fazladır. Diasporada yaşayan Abhazlar ve Adigeler hala kimliğini, dilini ve geleneklerini koruyorlar. Yeni nesli kendi halkına ve tarihi Anavatanına-Abhazya sevgisiyle yetiştiriyorlar.

 

Halkımızı mesafe bölmediğini,ve diaspora tüm Abhaz halkının hayatına ortak olmasını istediğini, burada toplanan kardeşlerimiz bunu göstermektedir. 

 

Biz Kafkas sürgününün acı olaylarını unutmayarak, geçmişin hatalarından kaçınmayı öğrenmemizi, Abhazya Cumhuriyeti ve tüm Kafkasya’nın refahı için birlik ve beraberlik içeresinde yaşamalıyız. 

 

Değerli soydaşlarımız!

 

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşayan Abhaz ve Kuzey Kafkasya halkların diasporaların tarihi Anavatanı ile yakın iş birliğinin güçlendirmesinde katkıda bulunacağından güvencesini ifade etmeye onuruna sahibim.  Barış, mutluluk ve esenliğini dilerim!”

 

Daur Akoyba

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

 

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.