Published On: Pts, Nis 3rd, 2017

KISA SÜREDE ABAZACA ÖĞRENEREK YAPTIKLARI GÖSTERİLERİYLE ABHAZ KÜLTÜRÜNÜ ANLATTILAR

Share This
Tags

Haber : Levent Candan

 

Sakarya Abhaz Derneği gerçekleştirdiği “Dil ve Kültür Gecesi” ile kısa sürede Abazaca öğrenen çocuk ve gençler; yaptıkları gösterileriyle Abhaz Kültürünü hem anlattılar, hem de katılımcılara yaşattılar.

 

Bunlar bir harika

Abhazya Bilim Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilerek, Apsını Vakfı’nın katkıları ile Sakarya’da bulunan Dil Öğretmeni Azan ŞAMBA ve Zerrin KOBAŞ (ŞAMBA) tarafından 4 aydır Balballı, Kayalar ve Soğuksu Köyü’nde yürütülen Abazaca Kursu’nu başarıyla tamamlayan 119 Kursiyer için, Orhangazi Kültür Merkezi’nde muhteşem bir “Dil ve Kültür Gecesi” gecesi düzenlendi.

Diasporada Yaşayan Abhazların Başkenti olarak sayılan Sakarya’nın Abhaz Derneği Başkanı Oral KOBAŞ (BGANBA) ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından tertiplenen ve Ülkü BAŞNUH KABIPHA’nın da sunuculuğunu üstlendiği geceye; Abhazya Cumhuriyeti Resmi Türkiye Temsilcisi Alyas ASABUA, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet HAPAT CEYLAN, Federasyon eski Başkanı Cengiz KOÇ AŞBA, Ayhabılar, federasyon ve dernek yöneticileri katıldı.

Abhazya’nın kuruluşu canlandırılarak başlayan gecede; Abazaca şiirler ve şarkılar okundu. Çeşitli skeç, öykü ve canlandırmayla Abhaz Kültürünün de anlatıldığı gecede; kursiyerler Abazaca olarak sülalesini, kendini, köyünü ve yemekleri de tanıtı. Gecede ayrıca, Minikler Mızıka Grubu, Kadınlar Mızıka Grubu gösterilerini sunarak, Abhazya Milli Marşı, Mışibziya Marşı, Ayayra Marşı VE Oktay CHKOTUA’nın yazdığı Sakarya Abhaz Derneği Marşı,  da okundu. 

Yürütülen çalışmada; Abhaz Dil Öğretmeni Aza ŞAMBA’nın tüm ders programı ve gecenin tüm şiir ve şarkıları ise Zerrin KOBAŞ (ŞAMBA) tarafından hazırlandı. Gecede ayrıca; Sakarya’nın Abhaz Derneği’nin ve Sakarya’nın Abhazya’daki temsilcisi olarak tanınan Oktay CHKOTUA’nın da katkılarıyla Abhazya Yazarlar Birliği Başkanı ve Apsadgiıl Agueysıbjı Dergisi Genel Yayın Müdürü Vahtang ABHAZOU’nun ıslak imzasıyla hazırlanan Türkiye’de 5 kişide bulunan Abhazya Uluslararası Basın Kartı; Abhazya Cumhuriyeti Resmi Türkiye Temsilcisi Alyas ASABUA tarafından Gazeteci Levent Candan’a (BGANBA) takdim edildi. Gecenin sonunda ise; Abhaz Dil Öğretmeni Aza ŞAMBA ile Zerrin KOBAŞ’a (ŞAMBA) teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler verilirken, kursiyerlere de belgeleri dağıtıldı.

 

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.