Published On: Pts, Nis 24th, 2017

TÜRKİYE’DE OKUYAN ABHAZYA’LI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU

Share This
Tags

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu ve İstanbul Abhaz Derneğinin Gençlik komisyonlarının birlikte planladığı kahvaltı organizasyonu 22 Nisan 2017 Cumartesi günü İstanbul Abhaz Derneği’nde gerçekleştirildi.

Abhazya’dan Türkiye’ye okumak için gelen Abhazya’lı öğrenciler ve İstanbul Abhaz Derneği, Eskişehir Abhaz Derneği ve Sakarya Abhaz Derneğinin gençlerinin katıldığı kahvaltıda İstanbul Abhaz Kültür Derneği Gençleri adına gündemi sunan,  ev sahipliğini üstlenen Batuhan ASAN AŞÖYBA’nın sunuculuğunu yaptığı toplantıya Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet HAPAT CEYLAN, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hakan ANDER BEYGUA, Abhaz-Fed Üye Derneklerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ercan BAŞNUH BIŞNUH, Genel Sekreter Murat YILDIRIMGEÇ GEÇBA, STK larla İlişkiler Komisyon Başkanı Şamil ERTAŞ YAŞBA, Gençlik Komisyonu Başkanı Fırat SOYUPAK DZAPSHBA ve 92 / 93 Abhaz Gürcü Savaşı gazisi Alper KOBAŞ BGANBA da katıldı.

Gündemin ana konusu Türkiye’de okuyan Abhazya’lı gençlerimiz ile derneklerimizin üyesi gençlerimizin bir araya gelerek dayanışma içinde olunması hedeflenirken Sürgünün 153. Yılı olan 21 Mayıs günü Kocaeli’nin Babalı Sahilleri ve Karaağaç köyü mezarlığında yatan atalarımızı anma etkinliği doğrultusunda görüşmeler gerçekleştirildi.  Yapılan kahvaltı ve toplantılar sonrası Gürcistan-Abhazya Savaşı gazilerimizden Alper KOBAŞ BGANBA’nın savaş ile ilgili anıları ile Abhazların haklı savaşını soru cevap şeklinde gençlere anlattı.

Abhaz-Fed Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan Abhaz-Fed’in kuruluşundan bu güne kadar geçen süreci kısa notlarla açıkladı. Gençlere hitaben yapılan konuşmasında “Gençler kendi geleceğinizi kendiniz dizayn edin. Başta Rusya Federasyonu olmak üzere, Abhazya ve Türkiye ile önemli görüşmeler gerçekleştiren federasyonumuzun birimlerinde görev alın. Geleceğinize yön verin. Zira geleceği sizler yaşayacaksınız” derken, İstanbul Abhaz Derneği Başkanı Hakan ANDER BEYGUA Abhaz Adige kardeşliği konusuna değinerek, ilişkilerimizi kimse bozamaz, biz birlikte güçlüyüz” dedi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak bu organizasyonu gerçekleştiren genç kardeşlerimize başarılar diler, tüm derneklerimizin gençleri ile birlikte bu organizasyonların devamının sağlanmasını temenni ederiz.

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.