Published On: Pts, Mar 7th, 2016

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Share This
Tags
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

BİZ ABHAZLAR DA KADININ YERİ.  KADININ HAYATINA SAYGI…

Kadının hayatına saygı toplum yaşamının ölçütüdür.

Uygarlık bir toplumda ‘saygı eşiği’ ile ölçülmelidir.

Saygının temeli ‘değer verme’ dir.

Eğer değer vermezseniz saygı duymazsınız.

Oysa sevgi, içgüdüseldir.

Çocuğunu koruyan anne onu içgüdüleriyle sever.

Eşini seven insan onu içgüdüsel yakınlığıyla sever.

Ama saygı?

Saygı, bilincin ürünüdür.

Saygı, değer vermektir, değer bilmektir.

Sevgi, ilkel insanlarda da, ilkel toplumlarda da vardır.

Saygı ise uygar toplumlarda görülen davranıştır.

Biçimsel gösterişi elbette saygı saymıyoruz.

O yaklaşım yapay bir yaklaşımdır.

Bizim toplumda kadına duyulan saygı tarih boyunca örf ve geleneklerimizde yaşaya gelmiştir. Toplumda söz sahibi olarak. Önemli kararların alındığı meclislerde düşüncelerini söyleyerek. Her yaştaki kadının ailedeki önemi bilinerek. Her tür etkinliklerde kadına eşlik edilerek. Kadın bir ortama girdiğinde onu ayakta karşılayarak. Kadının ağır işlerde çalıştırılmayarak. Bir erkeğin bir kadının yanından asla atının üzerinde geçmemesi gibi bir sürü adet ve geleneklerimizle toplumumuzun kadına verdiği saygı ve değer görülmektedir.

        ***

Dünyada, 8 mart dünya kadınlar günü olarak kutlanıyor. Kadınlarımızı senenin bir gününe sığdırarak onlara hatırlamak’ tan çok. Yılın 365 gününün her anında hatırlamamız gereken çok daha önemli nedenlerimiz vardır.

Kafkasya’dan zorunlu olarak göç ederken ,bizim kadınlarımızın baba ocağı dediğimiz topraklarından evlerini barklarını terk ederken yanlarında hiç söndürmeden Anadolu’da yerleştikleri yere kadar baba ocaklarından aldıkları külleri yeni yuvaları kabul ettikleri yerlerde o sönmeyen küllerinden alevlendirerek bacalarını tüttürmüşlerdir.

Bu biz Kafkas kadınının baba ocağına olan saygısını ve ocağın nerede olursa olsun devamının takipçisi olduğunu gösterir.

Bizim kadınlarımızın bir gün değil her gün. O mübarek elleri ince çekik gözleri ocağımızın bekçisinin yüceliği kutlu olsun. İyi ki varsınız, iyi ki bizi kanatlarınız altında tutuyorsunuz. Hayatınızdaki her gününüz kutlu olsun. Ailemin değerli büyüğü Büyük Nandum Koksa Bıgıpha’ya 1865 yılında Apsınıdan Türkiye’ ye kadar söndürmeden getirdiği ve halen bugün o küllerin ateşiyle yanan ocağımız için.

Bengül Kavlan Koz-pha

 

About the Author

Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz Copyright 2014 Bu site KadyaSoftware alt yapısı ile yapılmıştır.