2017 AYAAYRA ZAFER BAYRAMI KUTLAMASINDA RUSYA FEDERASYONU BAŞKONSOLOSLUĞU MESAJI

2017 AYAAYRA ZAFER BAYRAMI KUTLAMASINDA RUSYA FEDERASYONU BAŞKONSOLOSLUĞU MESAJI

30.09.2017 Abhazya “Ayaayra” Zafer Bayramı kutlamaları sebebiyle İstanbul Abhaz Derneğini ziyaret eden Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Müsteşarı Dimitri Aleksandroviç Yevdokimov, Abhazya ve Rusya ilişkilerini değerlendirdi:

Sayın İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı, 

Sayın Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Üyeleri,

Değerli Dostlar, 

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nu burada temsil etmekten memnuniyet duyarım. 

Davetiniz için teşekkür ederiz. 

Bugün Abhazya Cumhuriyeti’nde kutlanan zafer günü dost ve müttefik Abhaz halkı için büyük önem taşımaktadır. 1992 – 93 yılları arasında Abhazlar o zaman ki Gürcü yönetiminin başlattığı şiddet kampanyası karşısında çok zor bir dönem yaşadılar. Ancak güçlü milli birliği ve iradesi, yürekliliği ve cesareti sayesinde bu zulumü durdurabildiler ve kendiler ve çocukları için barış sağladılar. 

Malum olduğu gibi Rusya halkı hem sıradan insanlar düzeyinde hem de devlet düzeyinde o şiddete son vermek için büyük çaba harcadılar. O savaşta çok Rus, Kazak Kuzey Kafkas halkları Türk ve başka halkların temsilcileri cephede hayatlarını kaybettiler. Savaş bittikten sonra da Rusya bu bölgeye barış getirmek için ve savaşın tekrarlanmaması için ciddi adımlar attı. Abhazlar ve Gürcüler arasındaki ihtilafın barış yoluyla çözülmesi amacıyla büyük ve en önemlisi olan yapıcı adımlar yıllarca atıyordu. Ancak maalesef Gürcistan yönetimi bu sefer milliyetçi Saakaşvili Hükümeti 2008’de ABD ve NATO tarafından teşfik edilerek yine şiddet yolunu seçti. Ve Uluslararası hukuku çiğneyerek yeni bir savaş başlattı. O yılın Ağustos ayında Güney Osetya’dan başlayıp Abazya’ya da yönelik savaşı başlatma planları vardı. Bu ispatlanmış bir gerçektir. sonuçta emeklerin ürünlerini devşirdi. Rusya Federasyonu Abhazya’yı bağımsız bir devlet olarak tanıdı. 

Değerli Dostlar,

Zafer günü burada Türkiye’de de kocaman Abhaz Diasporası tarafından da kutlanmaktadır. dolayısıyla burada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyarım. 30 Eylül tarihi Abhazya’nın modern tarihinin önemli bir parçası, kendi bağımsız ve demokratik devletin kurulması hakkında başarı bir şekilde uygulanması bir sembolü oldu. Bu vesile ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’de bugün Abhazya Cumhur Başkasnı Raul Hacimba’ya bir tebrik mektubu yolladı. Ki bugün Rusya’nın Sohum Büyükelçiliği yönetimi tarafından törensel bir ortamda okundu. 

Bu noktada sunuşumu bitirmeden önce Rusya İstanbul Başkonsolosluğu adına şanlı Abhaz halkına ve Türkiye’de ki oğullarına ve kızlarına en içten dileklerimi sunarım. 

Yaşasın Abhazya, 

Yaşasın Rusya – Abhaz Dostluğu,

Yaşasın Türk -Abhaz ve Rus Türk Dostluğu

Teşekkür ederim.