Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya'da

Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya'da
Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya'da
Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya'da
Abhaz Dernekleri Federasyonu Kuzey Kafkasya'da

Abhaz Dernekleri Federasyonu,  Türkiye'deki örgütlenme çalışmalarının yanısıra tüm dünyadaki Abazalar ile iletişim kurma ve bu iletişimi geliştirme çalışmalarınıda sürdürüyor. 
Bu bağlamda, Abhazfed Genel Başkanı Atanur Akhusba, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Şamil Yaşba, Dünya Abaza Kongresi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Meker ve Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilci Yardımcısı Astamur Bagatelia'dan oluşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Heyeti; Kafkas Cumhuriyetlerinden Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes Cumhuriyetini kapsayan  bir seyehat düzenledi. 

Abhazfed, bu ülkelerdeki Abaza Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği anlaşmaları yaparak, birlikte yapılacak çalışmaları bir  protokol altına aldı. Kabardey Balkarya'da örgütlü bulunan 'Kafkas Halkları Araştırma Merkezi ABAZA' Başkanı Pşenoko Valodia, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Fonu'na bağlı 'Abhazya Kültür Merkezi' Başkanı Katsba Gushapsevo İnga ile Devlet Kültür Merkezinde ikili protokoller imzalandı.

İmza törenine ülke genelindeki diğer sivil toplum kuruluşlarıda katıldı. 
Adige-Abaza Tiyatrosu Sanatçılarının  dinletisinin yapıldığı törene, bölge yetkililerinin ve basının ilgisi büyüktü. 
Törende bir konuşma yapan Abhazfed Genel Başkanı Atanur Akhusba; 'sözlerime hepinizin Ramazan'ı Şerifini kutlayarak başlamak istiyorum. Bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlere  Türkiye'deki kardeşlerinizden selamlar getirdik. Bizler Türkiye'de olduğu gibi buradaki kardeşlerimizlede bağlarımızı güçlendirmek  ve aramızdaki iletişimi artırmak istiyoruz. Kendimi Abhazya'da olduğu gibi buradada evimde hissediyorum. Bizler bir milletin kollarından ibaret olan kardeşleriz. Biz, diğer kardeşlerinizinde yapmasını istediğimiz gibi, bu kardeşlerden Abaza olanların örgütlenmesine ve Abhazya noktasında faliyet göstermesine  çalışıyoruz. Diğer kardeşlerimiz ile birlikteliğimizi güçlendirmek en büyük amaçlarımızdan biridir. İnşallah daha iyi bir gelecek bizlerin olacaktır. İmza altına aldığımız bu protokolleri, ortak amaca hizmet eden ilk adım olarak görüyoruz. Bu vesile ile bugün burada bu güzel organizasyonu yapanlara ve katılımcılara huzurunuzda tesekkür ediyorum' dedi. 

Başkan Akhusba, konuşmasının ardından protokol heyetine Abhaz Dernekleri Federasyonu Logosunu, bağımsızlığımızın mimarı kurucu lider Vladislav Ardzınba'nın portresini ve Abhazya Cumhuriyeti Devlet Armasını hediye etti.

Heyet, Karaçay- Çerkes Cumhuriyeti ziyareti ile temaslarına devam edecek.