Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor

Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor
Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor
Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor
Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor
Abhazfed Heyeti Temaslarına Devam Ediyor

Zafer Bayramı etkinlikleri için Abhazya'da bulunan Abhazfed Heyeti ziyaretleri öncesinde ebedi liderimiz Vladislav Ardzınba'nın mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Temaslarına Eğitim Bakanı Sayın İnal Gabliya ile başlayan Abhazfed Genel Başkanı Atanur Aksoy, Yönetim Kurulu Üyelesi Süreyya Caha, Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Ayuzba ve yardımcısı Cansuh Lazba;  Abhazya'daki eğitim sistemi, pandemi koşullarında okulların durumu ve Türkiye'de eğitim gören Abhazya'lı öğrencilerin durumları ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

Görüşmede Eğitim Bakanımız ile Türkiye'de yapılması düşünülen dil eğitim kursları için planlamalar masaya yatırıldı.

Daha sonra parlamento binasına geçen heyet burada; Abhazya Parlamento Başkanı Sayın Valery Kvarchiya ve milletvekilleri görüştü. Diaspora adına düzenlenmesini istediğimiz bazı yasalar ve yönetmelikler ile, karayolu ile Abhazya'ya seyahat, Türkiye'de vatandaşlık verilebilmesi ve başka milletten yapılan evliliklerde eşlerin Abhazya Vatandaşlığını hızlıca alabilmeleri gibi konu başlıkları talep olarak gündeme getirildi.

Daha sonra Abhazya Merkez Bankası'na geçen heyet, Başkan Beslan Baratelya ile görüştü.
Görüşmede; Süleyman Seba anısına basılan hatıra paraların Türkiye'deki  dağıtımı konuşuldu.
Başkan Baratelya; BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Seba ailesine hediye edilmek   üzere iki adet hatıra parayı heyete teslim etti.
Başkan heyet üyelerine de birer adet hatıra madeni para hediye etti.

Başkan Baratelya; madeni paraların sınırlı sayıda basıldığı ve Türkiye'de gelecek talep doğrultusunda ilgilenen kişilere bedeli karşılığında verileceğini belirtti. 

Daha sonra Sağlık Bakanı Sayın Edvard Bütba ile biraraya gelen heyet; Abhazya'daki sağlık koşullarını, pandemi sürecini değerlendirdi ve Türkiye Diasporası olarak herzaman anavatanimizın yanındayız mesajları verildi. 
Salgının nisbeten kontrol altına alındığını söyleyen Sağlık Bakanı Butba; aşı çalışmalarının Sputnik Light aşısı ile devam ettiğini, bu aşının tek doz olarak yapıldığını ve iki yıla yakın koruyuculuğu olduğunu belirtti. Aşının % 85 oranında etkili olduğunu belirten Bakan bugüne dek 3000 vatandaşın Sputnik Light aşısı olduğunu belirtti. 

Görüşmede ayrıca, Türkiye'de tedavi gören hastaların durumu ve hastaların tedavi süreçlerinin bakanlık ve Abhaz Fed-Temsilcilik işbirliği ile takip edilmesi konusunda karara varıldı.
Çeşitli sağlık kuruluşları ile anlaşmalar yapılarak hastaların daha düzenli olarak Türkiye'ye gelmesi konusunda çalışmalar yapılması görüşmenin diğer konu başlığı oldu.

Heyet son olarak Abhazya Cumhuriyei Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Vadim Haraziya ve Yardımcısı Astamur Bagateliya ile biraraya gelerek, diaspora ve Abhazya ilişkileri ve mevcut aksaklıklar konu başlıklı yuvarlak masa toplantısı yaptı.