Abhazya Bayrak Günü Kutlu Olsun

Abhazya Bayrak Günü Kutlu Olsun

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın 2008 yılında, Abhazya Parlamentosu’na verilen kanun teklifini onaylaması ile 23 Temmuz tarihi Abhazya'nın Bayrak Günü olarak kabul edilmiştir. Her yıl 23 Temmuz tarihi 'Abhazya Bayrak Günü' olarak ülkede ve diasporada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı 23 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilmiştir. 22 gün sonra 14 Ağustos 1992 tarihinde Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Abhazya'daki demiryollarının kontrol edilmesi amacı ile Abhazya'ya girdi ve 13 ay sürecek olan Abhazya-Gürcistan savaşının başlamasına neden oldu. 30 Eylül 1993'de Abhazya Cumhuriyeti varoluş savaşını kazanarak, bağımsızlığını ilan etmiş ve sonsuza kadar dalgalanacak olan bayrağımız, gökyüzündeki yerini tüm dünyaya göstermişti.
Abhazya Bayrağı Abhaz Ressam Valeri GAMGİYA tarafından çizilmiştir.
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı: Uzunluğuna olmak üzere yedi adet, dördü yeşil ve üçü beyaz çizgilerden oluşur. Beyaz çizgiler; Abhazya'nın maneviyatını, yeşil çizgiler (su yeşili) gençlik ve yaşamı simgeler.
Abhazya bayrağının sol üst köşesinde üç çizgi genişliğinde olmak üzere ve bayrağın %38'ini kapsayacak biçimde, taban rengi "erguvan" olan zemin üzerine yerleştirilen "açık el" ve yedi adet "yıldız" dan oluşuyor. VIII. Yüzyıl Abhazya Krallığının sembolü olan "açık el" beyaz renkte ve Abhazya'nın "kardeşliğe ve konukseverliğe" vermiş olduğu önemi simgeliyor. "Açık El" sembolünün üzerinde bulunan beyaz renkte yedi adet yıldız ise Abhazya'nın yedi tarihi bölgesini simgelemektedir.

Yaşasın Abhazya Cumhuriyeti
Yaşasın Abhazya Bayrak Günü