Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Oleg Arşba'nın, Abhaz Dernekleri Federasyonu Aracılığı İle Türkiye Abhaz Kamuoyuna Gönderdiği Mesaj

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Oleg Arşba'nın, Abhaz Dernekleri Federasyonu Aracılığı İle Türkiye Abhaz Kamuoyuna Gönderdiği Mesaj

Sevgili Kardeşlerim;

Soydaşlarımızın anavatana geri döndürülmesi üzerine yürütülen politika, yalnızca demografik sorunu çözmek olarak ele alınırsa bu - hatalı ve kusurlu bir yaklaşım olur.

Vatana geri dönüş süreci için özenli bir hazırlık yapılmalıdır. Maalesef bu konuda üzücü tecrübelerimiz bulunmaktadır. Diasporamızın beklentileri hayal kırıklığına uğratılmış, hatta Anavatanına geri dönüş yapmış olan soydaşlarımızın bir kısmı Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalmıştır.

Hükümetin bu hataları, Abhazya Devleti’nin imajını ciddi derecede yıpratmıştır. Bu olumsuzlukların ülkemize yansıması, kardeşlerimizin devlete olan güvenini yitirmesi, planlarını değiştirmesi şeklinde olmuştur– kardeşlerimiz bu sebeplerle artık eskisi gibi vatanlarına geri dönmek için acele etmiyorlar.

Mevcut durumu değiştirmek için önümüzde büyük çalışmalar bizi beklemekte. Geri dönüş politikasını planlarken önem arz eden bazı prensiplerden yola çıkmak gerekir. En önemlisi de şu sorunun cevaplanmasıdır– biz bunu neden istiyoruz?

Soydaşlarımızın Anavatana geri dönüşünün amacı, geri dönenlerin tam bir adaptasyonunun sağlanması, tek bir Abhaz toplumunun oluşturulması olmalıdır, bir ülke içinde iki paralel dünya değil! Soydaşlarımızın geri dönmesini, sayımızın daha fazla olması için değil, daha etkili olmak, ülkemizi daha hızlı ayaklandırmak için istemeliyiz. Geri dönüşün, her şeyden önce, farklı sektörlerden uzmanlara odaklı olması gereklidir. Bununla birlikte, soydaşlarımızın pasaport sorunlarının da çözülmesi elzemdir.

Geri dönüş politikası Dışişleri Bakanlığı faaliyetlerinin bir parçası olmalıdır. Soydaşlarımızın Anavatanlarına geri döndürülmesinin yanı sıra, Abhazya’nın, diasporasının yaşadığı ülkelerle olan siyasi ve ekonomik bağlarını geliştirmek için yürütülen çalışmaların, diaspora ile yakın iletişim halinde yürütülmesi önemlidir.

Diaspora ile yürütülecek açık ve dürüst ilişkiler, ortak ve değerli geleceğimizin teminatı olacaktır. Fikir ayrılıkları ve anlaşmazlıklar modern dünyanın zorlukları karşısında bize zayıflık olarak geri dönecektir.

Oleg Arşba,
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Adayı