Abhazya'da Covid-19 'a Karşı Yeni Önlemler

Abhazya'da Covid-19 'a Karşı Yeni Önlemler

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vekili Valery Bganba Başkanlığında toplanan heyet, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemik Hastalığı ile mücadele için oldukça sıkı önlemler aldı.

Alınan önlemleri 23 ana başlık altında toplayan heyet,  25 Mart-7 Nisan tarihleri arasında Abhazya'da neredeyse tam karantina uygulanacağını duyurdu. 

Bu tarihler arasında, Abhazya Cumhuriyeti Vatandaşı olmayanların ülkeye giriş yapamayacağı,okulların,alışveriş merkezlerinin, pazar yerlerinin, kafe, restaurant ve spor salonlarının kapalı kalacağı, toplu taşıma araçlarının çalışmayacağı, düğün, şölen ve tüm sosyal etkinliklerin yapılamayacağı bildirildi.

Tüm sağlık çalışanlarının bu tarihler arasında telakkuzda olacağı bildirilirken, istisnasız herkesin evinde kalması gerektiği vurgulandı. 

Abhazya'da henüz pozitif bir vaka ile karşılaşılmadığını belirten Sağlık Bakanı, son günlerde sınırı geçenleri derhal 14 günlük karantinaya alacaklarını duyurdu. Özellikle risk grubunun dikkatle gözlem altına alınacağını bildiren Sağlık Bakanı Ludmilla Skorik; 'en ufak bir semptomu bile gözardı etmeyecegiz ve gereken testleri derhal yapacagız' dedi.

Tüm halkı evde kalma konusunda kesin bir dille uyaran Bakan Skorik; şu ana kadar vaka olmaması olmayacağı anlamına gelmez, elbette temennimiz hiç olmaması yönünde, fakat herşeye hazırlıklı olmalı, gereken tüm tedbirleri koordineli bir şekilde almalıyız' dedi.