Aslan Bjaniya Hastaneye Kaldırıldı

Aslan Bjaniya Hastaneye Kaldırıldı

 

Abhazya Cumhurbaşkanı adaylarından Aslan Bjaniya 2 Mart 2020 tarihinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. 

Gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Vekili Valery Bganba, Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Aslan Bjaniya'nın durumunu görüşmek üzere Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. 
Toplantı sonrasında Bjania'nın durumu hakkındaki bilgileri veren Meclis Başkanı Valery Kvarçiya :
 “Aldığımız bilgilere göre, Aslan Bjania, dün Abhazya'ya gelmek üzere Moskova'dan Soçi'ye geldi ve Abhazya'ya girmek üzereyken rahatsızlandı, sınırdan geçtikten sonra durumunun kötüleşmesi üzerine bir kliniğe başvurmak üzere Soçi'ye döndü. Burada yapılan müdahalede ön teşhis 'inme vakası' olarak bildirildi. Doktorlar önlem olarak kendisini uyuttular ve Krasnodar'daki bir hastaneye nakledildi" dedi.

İçişleri Bakanı Raul Smır ise bir açıklama yaparak; 
"Soçi'deki klinikle ve Krasnodar'daki hastane yetkilileriyle temas halindeyiz, Bjania'nın rahatsızlığı ile ilgili araştırma yapmak üzere Abhazya başsavcılık görevlilerinin de aralarında bulunduğu dört kişilik bir heyetin Rusya'ya gönderilmesi talimatı verdim" dedi. 

Aslan Bjania geçtiğimiz yıl gerçekleşen cumhurbaşkanlığı saçımı öncesinde aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, Rusya ve Almanya'da uzun süre tedavi görmüştü.

Aslan Bıjaniya önceki günlerde Türkiye Abhaz Diasporasına federasyonumuz aracılığı ile bir mektup göndermiş, bizde kamuoyu ile paylaşmıştık. 

Aslan Bjanıya'ya geçmiş olsun dileklerinizi iletiyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyoruz.