Başbakan Valeri Bganba'nın Türkiye Ziyareti

Başbakan Valeri Bganba'nın Türkiye Ziyareti
Başbakan Valeri Bganba'nın Türkiye Ziyareti
Başbakan Valeri Bganba'nın Türkiye Ziyareti
Başbakan Valeri Bganba'nın Türkiye Ziyareti

Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Valeri Bganba, kültürel etkinlikler ve Türkiye Diasporası'ndaki akrabalarını ziyaret maksadıyla Türkiye'ye geldi. 
Ziyaretin ilk gününde Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu ile yemekte buluşan Başbakan Bganba; 'Abhazya Cumhuriyeti olarak Türkiye'deki akrabalarımıza çok önem veriyoruz ve kardeşlerimizle daha sağlıklı görüşmeler yapabilmek adına direk ulaşımı sağlamanın yollarını arıyoruz' dedi. Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkan'ı Atanur Akhusba ise; kendilerini misafir etmekten onur duyduklarını belirterek, direk ulaşım için Abhazfed'in yürüttüğü çalışmalardan bahsetti ve Abhazya Devleti ile koordineli çalışarak yakın zamanda bu sorunun çözüleceğine inandığını söyledi. Yemekte, Abhaz Dili'nin ve Abhaz Kültürünün korunması konusu masaya yatırılırken,  asimilasyonla şiddetli bir şekilde mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.
Başbakan Valeri Bganba ziyaretin ikinci gününde Türkiye Diaspora Temsilcileri ve Türkiye'deki akrabaları ile, İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde biraraya geldi. Buluşmaya, 
İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkan'ı Şamil Yaşba, Yönetim Kurulu Üyeleri ve dernek üyelerinin yanısıra İnegöl ve Sakarya Abhaz Dernekleri Yöneticileri, Çerkes Dernekleri Federasyonu yetkilileri, İstanbul'da faliyet gösteren Kafkas Dernekleri Yöneticileri ve Çoğulcu Demokrasi Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman ile çok sayıda soydaşımız katıldı. Türkiye Diasporasından gelen soruları yanıtlayan Başbakan Bganba, İstanbul Abhaz Derneği Ekibinde oynayan gençlerle sohbet etti. 
Akrabaları ve diaspora temsilcileri ile uzun uzun görüşme fırsatı bulan Başbakan; görmüş olduğu misafirperverlik ve hoş sohbetler için Türkiye Diasporasına teşekkür etti.