Büyük Başarı - Büyük Gurur 

Büyük Başarı - Büyük Gurur 

İstanbul Abhaz Kültür Derneği Kadın Kolları Agubılra tarafından geçtiğimiz yılın ikinci yarısında "Abhaz ve Çerkes  Toplumunda Kadına Yönelik Şiddet Algısına Analitik Bir Bakış" adlı anket çalışması ile 4-5 Eylül'de Ankara'da yapılan Dünya Kadın Kongresi'ne katılmıştı.

Buradaki kısa sunumun ardından, kongre hakem kurulu tarafından makalesi istenen çalışma, tüm yönleri ile heyetin dikkatine sunuldu.

Dünya Kadın Kongresi Hakem Heyeti yapılan anket çalışmasını her yönü ile inceledi ve inceleme sonunda çalışmayı bilimsel bularak bugün makale olarak yayımladı.

Uluslararası platformlarda birçok dile çevrilerek, Abhaz ve Çerkes Kültürünü tanıtacak, dünya milletlerinde büyük bir sorun olan kadına şiddet meselesinin medeni Abhaz ve Çerkes Toplumunda nasıl olduğunu dünya kamuoyuna gösterecek olan bu anket ;  farklı ülkelerden  profesör ünvanına sahip hocaların süzgeçinden geçerek bilimsel bir çalışma olarak tanımlanarak literatürdeki yerini almıştır.

Abhaz Toplumu adına bu çalışmayı baştan sona büyük bir özveri ile yöneten, zorlu süreçlerin ardından tüm dünyada geçerli ve bilinir bir kongrede çalışması ile yer bulan İstanbul Abhaz Derneği Kadın Kolları Agublira'nın çok kıymetli üyeleri ; 

Sayın Azınıpha Berat Bırfın Bir
Sayın Janbey Meral Ceylan
Sayın Sid Figen Arslanalp
Sayın Tırşha Dilek İniş Çelik 
Sayın Kopsirgen Esra Özbek ve 
Sayın Gırcınıpha Nevin Arslan'ı tebrik ediyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.