Karaelmas Abhaz Derneği Açıldı

Karaelmas Abhaz Derneği Açıldı

Zonguldak, Bartın ve bölge illerinde yaşayan soydaşlarımız tarafından Çaycuma Merkezinde kurulan Karaelmas Abhaz Derneği; 13 Temmuz 2019 Cumartesi Günü gerçekleştirilen açılış töreni ile faliyetlerine başladı. 

Çaycuma Meydanında  derneğin önünde gerçekleşen resmi törenlere; bölge milletvekilleri, belediye başkan'ları ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra; 
Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya ve yardımcısı Cansuh Lazba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkan'ı Atanur Akhusba ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkan'ı İlhan Kuazba, Samsun Abhaz Derneği Başkanı Hüseyin Ardzınba , İstanbul Abhaz Derneği Başkan'ı Şamil Yaşba, Kocaeli Abhaz Derneği Başkan'ı Hasan Cicba, Sakarya Abhaz Derneğini adına  Levent Geçba, Bolu Abhaz Kültür Derneği Başkan'ı Yaşar Argunupha, Tufanbeyli Abaza Kültür Derneği adına Hicran Hapatıpha, Sinop Kafkas Derneği Başkan'ı Yüksel Ayuzba, DAAK Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hapat, Eyhabılar Kurulu Başkan'ı Adem Nahariya, Abhazfed Kurucu Başkan'ı Feridun Akhusba ve çok sayıda davetli katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkan'ı Aydın Vardaniya; katılımcılara hoş geldiniz diyerek, kurulan dernek ile yapılacak çalışmalar ile kültürel dejenerasyona dur diyeceklerini belirtti. 
Abhazfed Genel Başkan'ı Atanur Akhusba ise; 'bugün; bölgede yaşayan soydaşlarımız için büyük bir gün, bir milat olmuştur' dedi. 

Programda söz alan Çaycuma Belediye Başkan'ı Bülent Kantarcı ise; Abhaz'ları çok iyi tanıdığını ve yıllardır Abhaz'lar ile içiçe yaşadığını belirterek, Çaycuma ile Abhazya'daki bir şehri kardeş şehir ilan etmek istediğini söylemiştir. 

Konuşmaların ardından sahne alan Düzce Abhaz Kültür Derneği Abhaz Halk Dansları Topluluğu Avraşa büyük bir beğeni ile izlenmiş ve ardından kurdele kesme törenine geçilmiştir. 

Resmi törenin ardından Yukarı İhsaniye Köyünde devam eden etkinlik ve kutlamalarda; Düzce Eyhabılarından oluşan 70'lik Delikanlılar grubu, sergiledikleri mahalli oyunlar ile katılımcıları büyüledi. 

Yemek ikramı ve hoş sohbetler ile devam eden etkinlikler akşam saatlerinde sona erdi. 

Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak; Çaycuma Abhaz Derneği'nin bölge halkına ve tüm toplumumuza hayırlı olmasını diliyor, Başkan Aydın Vardaniya ve yönetim kuruluna sonsuz başarılar diliyoruz.