Reyhanlı'da Meydana Gelen Menfur Olayı Şiddetle Kınıyoruz 

Reyhanlı'da Meydana Gelen Menfur Olayı Şiddetle Kınıyoruz 

23 Haziran günü gündüz saatinde Reyhanlı'da yaşanan hadisede; hiç kıyamayacağımız değerli bir  büyüğümüze nandumuza, insanlığından geçmiş bir sapık tarafından yapılanlar yüreğimizi dağlamıştır.

Güvenlik güçleri tarafından olayın ortaya çıkmasından birkaç saat sonra yakalanan sapık, cezaevine gönderilmiştir.

İnsanlıktan nasibini almamış bu kişinin alacağı cezanın takipçisi olacağız. Hayatının uzun yada kısa(*) geri kalanını demir parmaklıklar ardında, bir daha gök yüzünü göremeden geçireceğine inanıyoruz.

24 Haziran tarihinde Reyhanlı Adığe Khase öncülüğünde, birçok siyasi parti temsilcisi ve yerel yöneticinin katıldığı protesto mitinginde, dernek başkanınız Sayın Uğur Pihava'nın yaptığı basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

BU ÇİRKİNLİĞE REYHANLI’DA İZİN VERMEYECEĞİZ!


Ülke genelinde artan ve öfkemizi büyüten kadına şiddet, taciz, tecavüz gibi olaylarından biri, dün, 23 Haziran 2021, Reyhanlı’da yaşandı. Yalnız yaşayan bir kadının evine dün sabah zorla giren sapık, sadece hırsızlıkla yetinmedi; akla gelebilecek bütün kötülükleri yaptı.
Öfkemiz çok büyük! Ve eğer Reyhanlılar olarak tepki göstermezsek, bu çirkinliklerin artarak devam edeceğine inanıyoruz.


Sabıka kaydı dolu olduğu halde, bir gün bile hapishanede yatmamış ve sokaklarda serbestçe dolaşan bu alçak kısa sürede tespit edilip yakalanmışsa da; sokaklarında sabahlara kadar hiçbir korku olmaksızın, kadınlı kızlı, çoluklu çocuklu rahatça dolaştığımız Reyhanlı’da artık kapılarımızı kilitlemeden, kendimizi güvende hissetmeden yaşamak içimize sinmiyor!
Ve suçlunun yakalanmış olması öfkemizi bitirmiyor!
Hepimizin zaman zaman evde yalnız kalan, bahçede oturan, çarşıya çıkan kızları, kız kardeşleri, anneleri… var. Onları “demir kafes evlere” kilitleyerek ve “acaba bugün kime bir kötülük yapılacak” diye kaygı duyarak yaşayamayız.


Reyhanlı’nın yetkililerini ve güvenlik güçlerini, hırsızlarla, uyuşturucu müptelalarıyla, sapıklarla ve bütün suç odakları ile daha etkili mücadele etmeye çağırıyoruz. Reyhanlı suça ve suçluya göz açtırmamalı; Reyhanlı halkı, eskiden olduğu gibi barış ve huzur içinde kardeşçe yaşayabilmelidir.


Sürecin yakın takipçisi olacağımızı; bu sapığın yine ve hiçbir şey olmamış gibi sokaklarda serbestçe dolaşmasını asla kabul etmeyeceğimizi ve şunu herkesin bilmesini istiyoruz: Reyhanlı bir suç cenneti olmayacak, Reyhanlı’da kimse masum bir insana kötülük yapamayacak, buna izin vermeyeceğiz!

Pihava Uğur
Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase Başkanı