Saygı ve Özlemle

Saygı ve Özlemle
Saygı ve Özlemle

Abhazya Cumhuriyeti Devleti’nin; kurucu devlet başkanı, ulusal kahramanı ve ebedi lideri Sn. Vladislav Ardzınba’yı, 9. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

 

Ebedi Liderimiz;

14 Mayıs 1945 tarihinde, Abhazya’nın başkenti Sohum yakınlarındaki Eşira köyünde dünyaya geldi. 1966 yılında Sohum’daki Gorki Devlet Eğitim Enstitüsü’ne bağlı Tarih Fakültesi’nden mezun oldu. 1969 yılından 1987 yılına kadar Moskova’daki Doğu Bilimleri Enstitüsü’nde görev yaptı. Doktora tezi ise yakın zamanda Türkçesi de yayınlanan “Eskiçağda Anadolu Ayinleri ve Mitleri” adlı büyük eseridir.
V. Ardzınba; 1987 yılında Abhazya’ya geri döndü ve Abhaz Dil, Tarih ve Edebiyat Enstitüsü’nün başına geçti. 1989 yılında Abhazya’yı temsilen görev yapmak üzere SSCB’nin en üst yasama organı olan Milliyetler Meclisi’ne seçildi. Bu görevi, 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılıncaya kadar devam etti. Aynı yılda (1990)  ayrıca Abhaz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti (Meclisi) başkanlığına seçildi.
1992-1993 yıllarında Gürcistan İşgaline karşı yürütülen kurtuluş savaşında, Abhaz Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanlığını yürüttü ve Abhazya Cumhuriyeti onun liderliğinde bağımsızlığını kazandı.  1994 yılında bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Ardzınba, 1999 yılında tekrar cumhurbaşkanı  seçildi. 2004 yılındaki seçimlere sağlık koşullarının el vermemesi nedeniyle aday olamadı. Bu tarihten sonra sağlık sorunları iyice artan V.Ardzınba; 4 Mart 2010 tarihinde hayatını kaybetti. 
Kurucu Devlet Başkanımızın naaşı, on binlerce kişinin katıldığı devlet törenin ardından, 9 Mart 2010’da köyü Eşira’ya defnedildi.
Ebedi Liderimizin ruhu şad olsun.