Tıbbi Malzemeler Abhazya'ya Ulaştı

Tıbbi Malzemeler Abhazya'ya Ulaştı
Tıbbi Malzemeler Abhazya'ya Ulaştı

Abhazfed ve T.C. Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile Abhazya'daki akrabalarımız için Covid-19 salgınında kullanılması için hazırlanan malzemeler bu akşam saatlerinde Abhazya'ya ulaştı. 

Geçtiğimiz günlerde federasyonumuz ile iletişime geçen Abhazya Sağlık Bakanlığı Yetkilileri, Abhazya'da coronavorüs salgınının artmaya başladığını, buna karşın yeterli koruyucu malzeme ve  ilacın ise olmadığını bildirmişlerdi.

Abhazya için gerekli olan malzeme listesi öğrenildikten hemen sonra, ilgili kurum ve kişiler ile irtibata geçen federasyonumuz; Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın da desteğini alarak devletimiz eli ile talep edilen malzemeleri hazır hale getirmiştir. 

Federasyonumuz; ilaçların Abhazya'ya en hızlı ve güvenilir şekilde karayolu ile gönderilmesi kararının alınmasından sonra, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı , T.C. Tiflis Büyükelçiliği ile temasa geçerek, Birleşmiş Milletler aracılığı ile malzemeleri Abhazya'ya ulaştırmıştır.

Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak; T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'a, T.C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya, Sayın Ertuğrul Altın'a, T.C. Tiflis Büyükelçisi Sayın Fatma Ceren Yazgan'a, Büyükelçi Nurdan Erpulat Altuntaş'a ( DKDM-III Türkiye Yurtdışı Tıbbi Yardım Birimi Başkanı) , T.C. Sağlık Bakanlığı
AB ve Dışilişkiler Genel Müdürü Sayın Selami Kılıç ve tıbbi malzemeleri Abhazya'ya ulaştıran aracı temin eden Türk Kızılay'ına   teşekkür ediyoruz.