Tsıba Efkan Çağlı'yı Rahmetle Anıyoruz

Tsıba Efkan Çağlı'yı Rahmetle Anıyoruz

Abhazya Cumhuriyeti’nin Egemenliğini kabul etmeyen ve “halkların kendi kendini yönetme” hakkını ihlal ederek 14 Ağustos 1992 tarihinde Abhazya’ya saldıran Gürcistan’a karşı, Abhaz Halkının başlattığı var olma direnişinde, Türkiye Diasporası, Anavatan Abhazya’nın yanında yer almış ve direnişe katılmışlardır.  
14 Ağustos 1969 tarihinde Adapazarı’nda doğan Efkan; Abhazya'nın  işgali üzerine cephede savaşmak üzere yola çıkan ilk gruba dahil olmuş ve Abhazya’ya gitmiştir.  Tsıba Efkan, Ağustos ayından Kasım'a kadar olan çatışmalarda yer almış ve 3 Kasım 1992’de Şrom bölgesinde çıkan çatışmada, Rusya Federasyonu’nun Gürcistan’a sağladığı helikopterden açılan ateşle şehit olmuştur. Efkan şehit olduğunda 22 yaşındaydı. 
Efkan'nın Abhazya'nın bağımsızlığı için hesapsızca, gözünü kırpmadan cepheye koşması, tüm dünya diasporasında ayrı bir farkındalık yaratmıştır. Genç yaşında hiç görmediği Anavatan'ına olan bu bağlılığı, Abhazya'nın savaşın ilerleyen dönemlerinde diasporadan çok daha fazla yardım almasını sağlamıştır. 
Abhazya Cumhuriyeti ve Dünya Abhaz Diasporası Tsıba Efkan Çağlı'ya minnettardır. Ruhu şad olsun..