Üniversite Kafkas Toplulukları Temsilcileri İle Bir Araya Geldik

Üniversite Kafkas Toplulukları Temsilcileri İle Bir Araya Geldik
Üniversite Kafkas Toplulukları Temsilcileri İle Bir Araya Geldik

Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak, Türkiye'de çeşitli üniversitelerde okuyan öğrenci kardeşlerimizi İstanbul Abhaz Derneğinde misafir ettik. 
Akşam saatlerinde gerçekleşen görüşmelerde gençlerimiz; çeşitli çalışmalarını, düşünce içerisinde oldukları projeleri ve karşılaştıkları problemleri anlattılar. Uludağ Üniversitesi Kafkas Topluluğu (Ulukaf) Başkan'ı Raşat Yusubov ; Ulukaf'ın Uludağ Üniversitesi'nin  bir çalışma grubu olduğunu belirterek, üniversite bünyesinde resmi bir kimliklerinin olduğunu ifade etti. 
Sakarya Üniversitesi Kafkas Topluluğunu temsilen katılan Cihan Samur ise; Sakarya'da yoğun bir Kafkas Diasporası olmasına rağmen çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını, üniversite oluşumlarının derneklerden farklı sorunları olduğunu belirtti. 
Üniversite bünyesinde çok sayıda kulüp ve çalışma grubu olduğundan bazı rektörlerin bu grupların resmiyet kazanmasını istemediği, kazandığı anda her grubun taleplerine cevap veremeyeceklerini bildirdiklerini söyleyen gençler ; 'yinede ilk günkü heyecanla, okula gelen tüm soydaşlara ulaşmak ve kültürümüz ortak paydasında çalışmalar yaparak, üniversite hayatımızı elimizden geldiğince toplumumuza hizmet ederek geçirme çabasındayız' dediler.
Sorunlarına çözüm önerileride sunan üniversite temsilcileri, federasyondan bu önerilerine destek olmalarını istediler. 
Bu talep üzerine söz alan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Ayuzba; 'hayata geçirmek istediğiniz projeleri federasyonumuza önceden bildirmeniz halinde, yönetim kurulu olarak konuyu değerlendirir ve imkanlar dahilinde destek oluruz' demiştir.
Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Serdar Papba ise; üniversite temsilcileri ve grup üyelerinin, diğer tüm öğrencilerde olması gerektiği gibi öncelikle derslerinde başarılı olmaları gerektiğini vurgulayarak, ünikaf gruplarını Ekim ayında Düzce Üniversitesi'nde düzenlenecek olan etkinliklere davet etti. 
Genel Başkan Atanur Akhusba ise; ünikaf gruplarının federasyon ve derneklerin gelecekteki yöneticileri olacağını belirterek, öğrencilerin kendi bölgelerinde staj sorunu yaşamaları halinde, bölgedeki dernek ve üyeleri sayesinde soruna çözüm getirebileceklerini söyledi. Yönetim kurulu olarak ellerinden ne geliyor ise gençlerin yanında olacaklarını belirtten Akhusba; bu tarz toplantıları dönem dönem tekrarlamak gerektiğini vurguladı.
İstanbul Abhaz Derneği Başkan'ı Şamil Yaşba ise; özellikle İstanbul ve çevresinde faliyet gösteren Ünikaf Üyeleri'nin yapacakları tüm etkinliklerde derneğin kapısının sonuna kadar açık olduğunu belirtti.
Üniversite Kafkas Topluluklarını temsilen toplantıya katılan ve toplumlarına bu genç yaşta hizmet etmeye başlayan ; 
Muhammet Fatih Özdil (Sağlık Bilimleri Üni.) , 
Miraç Albek Hızkok ( Yeditepe Üni.) , 
Furkan Ekim (Uludağ Üni.) ,
Muhammet Esat Baykaldı (istanbul Üni.) , 
Demet Şengül (Trakya Üni.) , 
Beyza Yılmaz( Uludağ Üni.) , 
Cihan Samur ( Sakarya Üni.) , 
Raşhad Yusubov (Uludağ Üni.) , 
İsmail Uğur Şahingöz 
(Kocaeli Üni.) , 
Mert Arıkan ( Dumlupınar Üni.) , 
Berkant Akalan( Nişantaşı Üni.) , 
Şeyma Meral Şahingöz ( Erciyes Üni.) , 
Fatih Ekim (Yıldız Teknik Üni.) ve 
Şevval Şahingöz'e (İstanbul Üni.) teşekkür ederiz.