YAŞASIN BAĞIMSIZ ABHAZYA

YAŞASIN BAĞIMSIZ ABHAZYA

Halkımız, yaratanın kendisine bahşettiği topraklarda ezelden beridir özgür yaşamayı seçmiş ve tarihin hiç bir döneminde özgürlüklerinden vazgeçmemiştir. Binlerce yıllık tarihimizin en son halkasındaki, 24 yıl önceki zafer; ruhunda özgürlük, hamurunda bağımsızlık, yüreğinde inancın, bedeninde kararlılığın gücünü taşıyan halkımızın tarihe altın harflerle geçmiş zaferidir.

Tarihin her döneminde saldırılara uğrayan taraf hep biz olduk, hep savunmada kaldık, bize ait olmayanın peşinde olmadık, ama bize ait olanı da kimseye vermedik, vermeyeceğiz. Bundan 24 yıl önce yine saldırıya uğrayan taraf biz idik. Ama yaratanın bize emanet ettiği, bizlere bahşettiği topraklarımızı savunmayı bildik. Bir avuç insandık belki, ama inancımız vardı, yüreğimiz vardı ve en önemlisi bu topraklar bizimdi.

Dünyanın onurlu halkları bu haksız, hukuksuz ve ahlaksızca saldırı karşısında bizimle birlikte oldular. Bu zafer aslında tüm dünyanın haksızlığa uğrayan halklarına örnek olacak ve insanlığın onur duyabileceği bir zaferdir. Zira haksızlığın ve zulmün karşısında birleşene ve yardımlaşan halkların zaferidir.

Halkımızla birlikte bu zaferin kazanılmasında kanını ve canını ortaya koyan Adigelere, Osetlere, Çeçenlere, Kazaklara, Türklere, Ruslara, Ermenilere ve diğer tüm onurlu halklara selam olsun. Bu uğurda şehit düşen tüm şehitlerimizin mekanları cennet olsun.

Üzerinden zor, çetin bir 24 yıl geçen bu zafer bizi topraklarımıza, insanlarımıza, devletimize ve kültürümüze her zamankinden daha çok bağlanmayı, onları korumayı ve geliştirmeyi görev kılmıştır. Başta kurucu Başkanımız Ardzınba olmak üzere tüm şehitlerimize sözümüzdür; her zamankinden daha çok birlik olacağız, her zamankinden daha çok kültürümüzü, toplumsal çıkarlarımızı, devletimizin ebedi bağımsızlığını koruyacak ve kollayacağız. Tarih, sayı olarak az olan Abhaz halkının milyonlara bedel bağımsızlığa olan inancını ve azmini her daim yazacaktır.

Bilinmelidir ki bu yol uzun ve meşakkatlidir. Yılmadan yorulmadan sabır, inanç ve kararlılıkla yürünecek bir yoldur. Bu gün sinsice alçakça ve umarsızca saldırılara uğradığımız biliyoruz. Halkımızı dünyadan izole etme çabalarının farkındayız. Kendini başkalarının uşaklığına adamış zihniyetlerin anlayamayacağı bir değerdir özgürlük. Emperyalistlerin uşağı zihniyetlerin ülkemizi ve halkımızı yok sayma çabaları asla ve asla sonuca ulaşamayacaktır.

30 Eylül Zaferi’ni taçlandırmanın yolu Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebet bağımsız kılmaktır. Bu güç, genç devletimizde, halkımızda ve dostlarımızda vardır.

Bu inançla tüm halkımızın ve dostlarımızın 30 Eylül Zafer haftasını kutlar, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler dileriz.

BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMİZDİR ASLA VAZGEÇMEYİZ. 

Ahmet CEYLAN HAPAT

Genel Başkan

Abhaz Dernekleri Federasyonu