Bugun...
SON DAKİKA

ABHAZFED'in Abhazya Cumhurbaşkanlığı ve Meclisi'ne Pitsunda devlet konuk evi hakkında gönderdiği yazı

Mevcut haliyle, egemenlik haklarımızın bu derece hiçe sayıldığı bu anlaşma Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetim kurulunda ve yetkili organlarında derin hayal kırıklığı ve üzüntü yaratmıştır. Diasporamızın da bu hayal kırıklığı ve üzüntüyü paylaştığı düşüncesindeyiz.
facebook-paylas
 Tarih: 29-12-2023 12:07:02  -   Güncelleme: 29-12-2023 12:42:02

ABHAZFED'in Abhazya Cumhurbaşkanlığı ve Meclisi'ne Pitsunda devlet konuk evi hakkında gönderdiği yazı

Abhazya Cumhurbaşkanlığına

ve

Meclis Başkanlığına

Sunulmak Üzere

 

Abhazya Tam Yetkili Türkiye Temsilciliğine

 

Son günlerde Abhazya ve Türkiye diasporasının dikkatle izlediği ve Pitsunda devlet konuk evi ile ilgili olarak hazırlanan “Abhazya Cumhuriyeti Topraklarındaki Bir Tesisin Rusya Federasyonu'na Verilmesi ve Kullanımına İlişkin Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti Ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Anlaşma” sürecine dair elimize ulaşan anlaşma metninin Türkçe çevirisi incelenmiş ve anlaşmanın Abhazya’nın egemenlik hakları bakımından sorunlu bulunan maddeleri aşağıya çıkarılmıştır.

 

Anlaşma metni kapsamında;

 

•    Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içerisinde, söz konusu tesislerin bedelsiz olarak Rusya Federasyonu mülkiyetine devredilecektir.

•    Tesisin üzerinde bulunduğu arsalar ile tesise bitişik olan ve sınırları anlaşma ekinde tanımlanan deniz alanı Ruslara devredilecektir.

•    Tesisin üzerinde bulunduğu arsalar ve denize bitişik alan, her bir arsa için yılda 1 ruble ödenmek suretiyle 49 yıllığına kira esasına göre kullanım için Rus Tarafına devredilecektir

•    Rus Tarafı, Abhaz Tarafı ile mutabık kalındığı şekilde  inşaat gerçekleştirme hakkına sahip olacak. İnşa edilen binaların, yapıların ve tesislerin mülkiyeti Rus Tarafına ait olacaktır.

•    Tesis, anlaşma ekinde belirtilen alanlar ve alt bölüm, diplomatik ilişkiler bakımından 18 Nisan 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'nde öngörülen ayrıcalık ve dokunulmazlıklara  - işbu anlaşma ile belirlenen istisnalar hariç olmak üzere - tabi olacaktır.

•    Rus Tarafının, Abhazya Cumhuriyeti topraklarında geçici olarak bulunan yetkili organının uçakları, gemileri ve diğer ulaşım araçları, askeri ve özel teçhizatı, teftiş, arama, el koyma, tutuklama, geçici nitelikte olanlar da dahil olmak üzere diğer zorlayıcı önlemler ve icra eylemlerinden muaftır.

Alt bölümün banka hesapları, el koyma, tutuklama, geçici nitelikte olanlar da dahil olmak üzere diğer zorlayıcı tedbirlerden ve icra işlemlerinden muaf olacaktır.

•    Alt bölüm, dışarıdan getirilen hizmetlerle ilgili konular dışında Abhazya Cumhuriyeti mevzuatı tarafından belirlenen her türlü vergi, resim, harç ve diğer benzer ödemelerden muaf olacaktır. Askeri personel, sivil personel ve Rusya Federasyonu vatandaşı olan ve Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan aile üyeleri, Abhazya Cumhuriyeti mevzuatı tarafından belirlenen tüm vergi, harç, resim ve diğer benzer ödemelerden muaftır.

•    Rusya Federasyonu vatandaşı olan ve Abhazya vatandaşı olmayan askerler, sivil personel ve bunların aile fertleri Rusya Federasyonu'nun yargı yetkisi altında olacak ve kimliklerine dokunulamayacaktır. Rus Tarafının yetkili organının başkanının veya onun yerine geçen kişinin rızası olmadan, Rusya Federasyonu vatandaşı olan ve Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan askerler, sivil personel ve aile üyeleri tutuklanamaz veya gözaltına alınamaz (suç mahallinde gözaltına alınmaları hariç) ve Abhaz yetkililer tarafından cezai olarak sorumlu tutulamazlar.

•    Askerler Abhazya Cumhuriyeti yetkili makamlarına tanık olarak ifade vermek zorunda değildir. Askerlerin, sivil personelin konutları, taşınır malları, belgeleri ve yazışmaları, birimin binaları, mülkleri, belgeleri ve yazışmaları da aynı dokunulmazlığa sahip olacaktır. Askeri personel bu anlaşma kapsamındaki resmi görevlerini yerine getirirken işledikleri eylemlerden dolayı Abhazya Cumhuriyeti mevzuatı tarafından öngörülen sorumluluktan muaftır.

•    Abhaz Tarafı, resmi görevlerini yerine getiren askeri personelin, eylemleri nedeniyle Abhaz tarafının tüzel veya gerçek kişilerine, taşınmaz mallarına, doğal kaynaklarına, kültürel ve tarihi değerlerine verilen zararın tazmini konusunda Rus Tarafından talepte bulunmayacaktır.

•    Bu anlaşmanın uygulanması sürecinde ortaya çıkan sorunları çözmek amacıyla bir Uzlaştırma Komisyonu kurulacaktır. Tarafların Yetkili Organları, Uzlaştırma Komisyonuna ilgili kamu makamlarının en fazla 5 temsilcisini dahil edecektir. Uzlaştırma Komisyonu, taraflarca kabul edilen kurallar temelinde hareket eder. Uzlaştırma Komisyonunun merkezi Sohum olacaktır. Uzlaştırma Komisyonunun kararları bağlayıcı olacaktır. Uzlaştırma Komisyonunun anlaşmazlıkları çözememesi durumunda mesele diplomatik kanallardan çözüme kavuşturulacaktır.

 

Yukarıda alıntılanan anlaşma maddelerinin bir yorum ya da çeviri hatası olduğunu düşünmek istiyoruz. Hatalı olduğunu düşündüğünüz bölümler var ise veya maddeler üzerinde meclis görüşmeleri süresince bir değişiklik yapıldı ise bildirilmesini istirham ediyoruz. Mevcut haliyle, egemenlik haklarımızın bu derece hiçe sayıldığı bu anlaşma Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetim kurulunda ve yetkili organlarında derin hayal kırıklığı ve üzüntü yaratmıştır. Diasporamızın da bu hayal kırıklığı ve üzüntüyü paylaştığı düşüncesindeyiz.

 

Tam bağımsız Abhazya kavramını tartışılır hale getiren bu anlaşmanın ve nerede yaşadığından bağımsız olarak bütün Abhazları ilgilendiren tüm yasal düzenlemelerin geniş katılımlı bir uzlaşıyla hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bırakınız ülkemizin geleceğini böylesine yakından ilgilendiren bu anlaşma içeriğinin şeffaflık, katılımcılık, çoğulculuk gibi demokratik kriterler çerçevesinde halkın bilgisine sunularak tartışmaya açılmasını, son gündeme geldiği tarihten bu yana geçen bir haftalık sürede orijinal anlaşma metnine veya Türkçe çevirisine ulaşmak bile bütün çabalarımıza rağmen mümkün olmamıştır.    

 

En acısı da kaderimizi belirleyecek önemdeki bu anlaşmanın bir gece yarısı operasyonuyla ve sabaha karşı 05:45’te yasalaştırılmış olmasıdır. Abhazlar tarih boyunca sağduyulu ve demokratik bir halk olmuşlardır ve demokrasiyle yönetilen ülkelerin sabaha karşı çıkarılan yasalarla yönetilmesi çok alışılmış bir durum değildir. 

 

Her zaman hep çok gurur duyarak ifade ettiğimiz gibi, bizim halkımız için candan önce onur gelir. Hiç bir ekonomik neden bizim için bağımsızlığımızı ve egemenlik haklarımızı pazarlık konusu haline getirmemizin gerekçesi olamaz.    

 

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı makamlarının bu anlaşma metninin gerekçelerine ilişkin açıklamalarını Türkiye diasporasına duyurabilmek dileğiyle tarihi anavatanımıza saygılarımızı iletiyoruz. 

 

Levent Belin

Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu Adına

Abhaz Dernekleri Federasyonu

Genel Başkanı

 

 

  Bu haber 2552 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ABHAZYA'DAN Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI