Bugun...
SON DAKİKA

Abhazya Cumhuriyeti'nin Anayasası'nın 29. Yıl Dönümü

26 Kasım 1994 tarihinde, 12. dönem Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nin oturumunda, Abhazya Cumhuriyeti'nin temel yasası kabul edildi.
facebook-paylas
 Tarih: 26-11-2023 18:48:51  -   Güncelleme: 26-11-2023 22:34:51

Abhazya Cumhuriyeti'nin Anayasası'nın 29. Yıl Dönümü

26 Kasım 1994'te kabul edilen Abhazya Cumhuriyeti Anayasası'nın 29. yıl dönümü, ülkemizin tarihindeki önemli bir kilometre taşı olarak kutlanıyor.


Abhazya Cumhuriyeti Anayasası, Abhazya Yüksek Meclisi’nin 26.11.1994 Tarihli oturumunda kabul edilmiş ve 3 Ekim 1999 Tarihinde yapılan Halkoylaması ile kabul edilen değişikliklerle birlikte 3 Ekim 1999 tarihinde onaylanmıştır. Anayasa; Genel İlkeler, İnsan Hak ve Hürriyetleri, Yasama Yetkisi, Yürütme Yetkisi, Yargı Yetkisi, Yerel Yönetimler ve Anayasanın Değiştirilmesi usulünü içeren yedi ana başlıktan oluşmaktadır. Abhazya, bağımsızlığını en son elde eden devletlerdendir ve Abhazya Anayasası, Dünya Anayasaları arasında en genç anayasalar arasındadır.
 

Anayasa, Abhazya'nın zorlu savaş sonrası dönemde, ekonomik ambargo ve siyasi zorluklar altında kabul edildi. 
 

1990 yılının Ağustos ayında, Abhaz ÖSSC Yüksek Parlamentosu, 'Abhazya Devletçiliğinin Hukuki Garantileri Hakkında' ve 'Abhaz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Devlet Egemenliği Hakkında' kararlarını aldı.
 

Belgelerde, Gürcistan'ın SSCB'den ayrılmasının ardından Abhazya ile Gürcistan arasındaki devlet ve hukuk ilişkilerinin sona erdiği belirtiliyordu. Buna göre, Abhazya'nın Gürcistan'ın bir parçası olarak kalmak için hukuki bir temeli yoktu.
 

1992'de Abhazya Yüksek Meclisi, 1978 Gürcistan Anayasası'nın etkinliğini durdurdu ve yerine 1925 Abhazya Anayasası'nı geçici olarak uygulamaya koydu. Bu hareket, ülkenin bağımsızlık ve egemenlik haklarını pekiştirdi.
 

Abhazya'nın anayasasının kabulü sırasında, komşu ülkelerin tepkilerine rağmen, Vladislav Ardzinba'nın başkanlığında, önemli bir tarihsel adım atıldı. 26 Kasım 1994'te Vladislav Ardzinba, Abhazya'nın ilk Cumhurbaşkanı olarak seçildi.
 

Anayasanın 29 yılı boyunca, birkaç önemli değişiklik yapıldı. 1999'da yargıçların ömür boyu atanma ilkesi kaldırıldı ve beş yıllık dönemler için seçilmeye başlandılar. 2014'te Abhazya Anayasa Mahkemesi kuruldu ve anayasada, Abhazya'nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tehdit eden değişikliklere izin verilmeyeceği belirtildi. 
 

Anayasanın 29. yıl dönümü, Abhazya'nın hukuki ve politik yapısındaki sürekli gelişimin, geçmişten aldığı dersler ve geleceğe yönelik umutlarla birleştiği bir dönüm noktasını temsil ediyor. 

  Bu haber 639 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ABHAZYA'DAN Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI