Bugun...
SON DAKİKA

Abhazya Bağımsız ve Egemen Bir Devlettir.

 Tarih: 01-01-2023 12:15:00  -   Güncelleme: 07-04-2023 13:20:00
Ahmet Ceylan Hapat

Abhazya Cumhuriyeti Devleti, dönemin faşist Gürcü yönetimi tarafından başlatılan ve amacı Abhaz Halkını yok etmek olan saldırılarını yurtsever Halkının başarılı direnişi ile geri püskürtmüş, bağımsızlığını ilan etmiş ve birleşmiş milletler üyesi ülkeler tarafından da tanınmış bağımsız ve egemen bir devlettir.

Aradan geçen 25 yıllık sürede Gürcistan’ın tavrında herhangi bir değişiklik olmaması, saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması sorunun çözümüne yönelik adım atmıyor ve saldırgan tavrını devam ettiriyor olması tarafımızdan anlaşılır bulunmamakla birlikte bölge barışını da sekteye uğratmaktadır.

Gürcistan başbakanının ülkemize yaptığı ziyaret Abhaz ve Kafkas diasporasının dikkatle takip ettiği bir ziyarettir. Bizler Karadeniz in bir barış gölü olması adına üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bilinmelidir ki Gürcistan Başbakanı Abhaz Halkını ve Abhazya Cumhuriyeti’ni temsil etmemektedir. Gerçek ve köklü bir çözüm Gürcistan Cumhuriyeti’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıması, iki egemen ve komşu devlet olarak ilişkilerini geliştirmesi ile mümkün olacaktır.

Abhazya Cumhuriyeti Devletinin egemen bir devlet olduğu gerçeğini kabullenmek suretiyle üretilecek politikalar hem taraf olan ülkelerin hem de bölge barışının sağlanması adına atılacak en önemli ve gerçekçi adım olacaktır.

Bu gün binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abhazya Cumhuriyeti’nde yaşamakta, yatırım yapmakta, ticaret yapmakta veya seyahat etmektedir. Ve ne yazıktır ki bütün bu insanlar iki ülke arasındaki hak ve hukuklarını düzenleyen bir yasadan yoksun durumdadır.

Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden öncelikli ve insani talebimiz Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerinin geliştirilmesi bölge barışına ve akraba halkların buluşmasına tarihsel bir katkı sunması, Karadeniz’in iki yakasına savrulmuş bu kardeşlerin seyahat özgürlükleri ve ticari ilişkilerinin önünde ki engelleri ivedilikle kaldırmasıdır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

HAPAT AHMET CEYLAN

GENEL BAŞKAN

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

  Bu yazı 265 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI