Bugun...
SON DAKİKA

21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Babalı Sahilleri ve Karağaç Köyünde Yapılacak

facebook-paylas
 Tarih: 13-05-2023 17:23:04  -   Güncelleme: 17-05-2023 17:47:04

21 Mayıs 1864 Anma Etkinliği Babalı Sahilleri ve Karağaç Köyünde Yapılacak
21 Mayıs Büyük Kafkas Sürgünü bütün Kafkas Halkları'nın ortak kaderi ve ortak acısıdır.
Abhaz-Fed ’in gününde ve yerinde sloganı ile sembolleşen Kefken Babalı sahili; Kocaeli Abhaz Derneği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığının ortak çalışması ile projendirilmiş ve düzenlenmiştir.
Sürgünde vatanından, yurdundan koparılmış nicelerini temsil eden “Elif Sürgün Anıtı“ tasarlanmış, yapımı için gerekli tüm izinler alınmış, anıtın dikileceği alan kamulaştırılmış ve yapım aşamasına geçilmiştir.
2022 yılı Aralık ayında kesinlik kazanarak yapım faaliyetine geçilen tüm bu süreç, dile kolay anlatıldığı gibi olmamıştır.
Bilinsin isteriz ki; anlatılan süreç büyük bir titizlik ve özveri ile yürütülmüştür.
Anıtın tırnağından saçının teline kadar tüm süreç Kocaeli Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hasan Konca Cicipa'nın denetim ve gözetiminden geçmiş, başkan yapımda bizzat emek ve mesai harcamıştır.
Boyutu 8 metre olan devasa anıtın taşınma yolculuğu tıpkı Atavatan’dan geliş yolu gibi zor ve meşakatli olmuş, Babalı’nın dar ve virajlı yollarında parçalara ayrılarak taşınmış ve ancak vinç yardımı ile kaideye yerleşmiştir.
Anıtın dışında, sahilde bulunan mağara yolu yeniden dizayn edilmiş, ilerleyen zamanlarda ise farklı metodlar ile koruma altına alınacaktır.
Yine yakın zaman içerisinde, Hasan Başkan'ın ısrarlı takipleri sonucu bugün atıl olarak duran bina yeniden inşa edilerek bir apart-tesis haline getirilecek ve bölgenin yılın hergünü canlı ve bakımlı olması sağlanacaktır.
Daha önce Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Sayın Hasan Konca Cicipa'nın girişimleri ile dikilen zeytin fidanları sahil kenarında kök salmış ve büyümeye başlamıştır. Kendisine sürgünün ilk şahidi olan Babalı Sahili'ne yapmış olduğu hizmetlerden ötürü Abhaz Toplumu adına şükranlarımızı sunuyoruz.
Sahilde tüm ihtişamı ve kederli duruşu ile Kafkas halklarının ortak acılarını simgeleyecek olan anıt; geleceğimize geçmişimizi hatırlatan eşsiz bir eser olacak ve tüm Kafkas Halkları'nın hizmetine sunulacaktır.
Anıt ışıklandırılarak Nart Ateşinin sürekli yanması sağlanacak ve Anıtın etrafında sürgün ile alakalı bilgilerin bulunduğu görsel yer alacaktır.
Gelin; büyük emeklerle hayata geçirilen Babalı Sahili Projesini, yapımı ve yerleşimi ile büyük emek verilen bu eşsiz anıtı, Kafkas Halkları'nın ortak kültürü olan 'öze, emeğe ve geçmişe saygı' sloganı ile 10 binlerle birlikte açalım.
Abhaz Dernekleri Federasyonu
  HABER VİDEOSU
  Bu haber 371 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DUYURULAR Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI