Bugun...
SON DAKİKA

01.07.2010-20.11.2011 FAALİYET RAPORU

01.07.2010-20.11.2011 FAALİYET RAPORU
facebook-paylas
 Tarih: 30-11-2018 00:00:00  -   Güncelleme: 03-04-2023 12:12:18

01.07.2010-20.11.2011 FAALİYET RAPORU

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

01.07.2010-20.11.2011 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU

 

Bilindiği üzere, ABHAZ-FED 1.Olağan Genel Kurulu; Federasyonu oluşturan İSTANBUL, ANKARA, DÜZCE, BOLU ve İNEGÖL Abhaz Derneklerince belirlenen delegelerin katılımı ile 20.06.2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İlk Olağan Genel Kurul olması nedeniyle, seçimlere tek liste olarak girilmişti. Bu listeden seçilen 21 kişilik yönetim kurulu asli üyeleri bir hafta sonra, ilk toplantısını yapmak suretiyle görev dağılımını gerçekleştirmiştir.

Temmuz 2010

Abhazya Dev. Üniversitesi’nce BOTANİK BİLİM dalında araştırma yapmak üzere ülkemize gönderilen, Sn. Dr. Savelli ÇATANAVA’nın 10 gün süren bilimsel çalışma ve araştırmalarına en üst düzeyde destek sağlandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde meslektaşları ile tanıştırılarak, araştırma çalışmaları için gerekli coğrafi alanlar ve ön bilgileri alarak kendisi için belirlenen Karadeniz Sahil Şerifindeki florayı inceleme olanağı yaratıldı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde Türk meslektaşları ile tanıştırıldı. Fakültenin HERBARYUMU ve LABORATUAR’ında çalışma olanağı sağlandı. Ülkemizde kaldığı süre içerisinde yaptığı harcamalar ABHAZ-FED tarafından karşılanmıştır.

Abhaz Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesince ABHAZ-FED’den talep edilen, iki kitap (Sultan SASNALİYEV’in Biyografisi ile Abhazya’nın BİLİM, SANAT, EDEBİYAT, POLİTİKA ve KÜLTÜR alanında iz bırakmış kişilerin kısa biyografileri) 1000 er adet olarak bastırılıp Abhazya’ya teslim edilmiştir.

AĞUSTOS 2010

Abhazya Parlamentosu üyesi Sn.HOTİŞ Talih’in oğlunun düğün törenine katılmak üzere ülkemize gelen, Abhazya AYHABILAR KURULU Başkanı Sn.Konstantin OZGAN, ABHAZ-FED.’in konuğu olarak üç gün süre ile ağırlanmış. İnegöl Abhaz Kültür Derneği’nin geleneksel RÜŞTİYE KÖYÜ FESTİVALİ Şenliklerine katılıp topluma hitap etmesi sağlanmış,.Orada gördüğü otantik Abhaz Kültürü’nü yerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini iletmiştir.

Federasyonumuz’ca bastırılan kitapların Abhazya’daki tanıtım toplantısına davet edilmemiz üzerine, Yönetim Kurulu adına Feridun AKSOY, Semih PALA ve Ümit ATİLE’den oluşan bir heyetle tanıtım toplantısına katılınmış, Bu sırada Abhazya Devlet Üniversitesi ve Ayhabılar Kurulu’nca düzenlenen, Abhaz Dili ve Kültürü’nün yaşatılması ile ilgili toplantıya konuşmacı olarak ABHAZ-FED Gen. Başkanı Sayın Feridun AKSOY davet edilmiş. Bu suretle görüşlerimizi bildirme olanağı sağlanmıştır.

Eylül 2010

Bilecik Kafkas Kültür Derneği’nin ABHAZ-FED’e katılımı için çalışma başlatılmış, .Bu arada BURSA ilimizde de potansiyel olduğunu görerek, Bursa’da da Abhaz Kültür Derneği kurma girişimi başlatılmıştır. Yine Eskişehir ilimizde de bir potansiyel olduğunu görerek Gençlerimiz kararlı istek ve duruşuyla Dernek kurulmuş ve tüm baskılara rağmen Abhaz-Fed ‘e üye olan Eskişehir derneği kurucuları bu anlamda özellikle bir teşekkürü hak etmişlerdir.

30 EYLÜL Zafer şenliklerine katılmak üzere, 23 Eylül 2010 tarihinde Abhazya ya hareket edilmiş, 03 Ekim 2010 tarihinde tamamlanan gezi programına Abhaz-Fed yönetiminden 7 kişilik heyet ve Diaspora’dan ciddi bir katılım sağlanmıştır.  Gezi programı çerçevesinde Devlet Başkanı Merhum Sergey Vasil-ipa BAGAPŞ, Abhazya Parlamentosu Başkanı Sn.Nugzar AŞBA, Başbakan Sn.Sergey ŞAMBA ve Dışişleri Bakanı Sn. Maksim GVJİNİYA, Abhazya Ayhabılar Kurulu, Şehit anneleri, Abhazya devlet Üniversitesi, Apsnı Pres ziyaret edilmiş ve Abhazya’ya yerleşmiş geri dönüşçüler ile toplantılar yapılmıştır.

29 EYLÜL 2010 tarihinde Rusya Federasyonu Devleti Sohum Büyük Elçisi’nin görüşme talebi üzerine yapılan görüşmede, karşılıklı iyi niyet dilekleri dile getirilmiştir.

29 Eylül 2010 tarihinde Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı Sn. Zurab ADLEYBA’yı ziyaret ederek toplantılar yapılmış ve görüşmeler sonrasında, Abhazya Devleti ve diaspora arasında yapılacak toplumsal ve kültürel temasların kurumsal kimlikle yürütülmesinin sağlanması amaçlı 03.10.2010 tarihinde bir protokol imzalanmıştır.

Yapılan protokole göre, Türkiye’ye ve Abhazya’ya yapılacak olan tüm ekonomik, sosyal, kültürel, sanatsal ve toplumsal etkinlikleri içeren heyet ziyaretleri iki kurum arasında görüş birliği ile yapılacak, ayrıca Abhazya’da yapılacak vatandaşlık başvurularında gereken kimlik doğrulama konusunda Abhaz-Fed’den teyid alınacaktır.

(şu ana kadar 110-pasaport başvurusu değerlendirilmiştir)

EKİM 2010

Abhazya basın kuruluşu Apsnı pres ile tüm haberlerini yayınlama konusunda anlşama imzalanmıştır.

İnegöl Derneği’mizin ABHAZ-FED’den Abhazca öğretmeni talebinde bulunması üzerine, ABHAZ-FED Abhazya Cumhuriyeti Devleti Eğitim Bakanı ile temasa geçmiştir. Temaslar sonucu 3 aylık dönem için bir Abhaz dili öğretmeni talep edilmiş, iaşe ve ibatesi İnegöl Derneği tarafından sağlanarak 64 öğrenciye okuma, yazma ve konuşma öğretmek üzere 2010 Kasım sonunda öğrenime başlatılması sağlanmıştır. (3 aylık süreç sonucunda katılan tüm öğrencilerin Abhazca okuma, yazma ve konuşmayı öğrenmeleri herkes tarafından sevinçle karşılanmıştır.)

KASIM 2010

03/11/2010 Tarihli Geri dönüş Devlet komitesinin kararıyla Adzubja bölgesinde 20 hektar arazi Geri dönüş programı çerçevesinde değerlendirilmek üzere ABHAZ-FED ‘e  devredilmiştir.

05/11/2010 tarihli yazı ile Abhazya Birinci Lig takıımı ABAZG Spor tarafından Düzce den transfer edilen üç futbolcunun Abhazya’ya ulaşım masraflarının tamamı ABHAZ-FED tarafından karşılanmıştır.

Abhazya Gaziler Derneği için giyim yardım kampanyası başlatılmış, Genel Sekreter AHMET CEYLAN’ın Gayretleri sonucu Maddi değeri 20.000.-USD’ olan kadın erkek ve çocuk giysileri, Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi tarafından ihtiyaç sahibi gazilere ulaştırılması sağlanmıştır.

Aralık 2010

Kuruluş Adresi İst. Kafkas Abhazya Kültür Derneği binası olan Federasyonumuz Daha verimli çalışabilmesi adına 17/12/2010 tarihinde Kurbağalıdere Cad. Bahar Apt. NO:19/3 KADIKÖY adresine taşınmıştır.

Ocak 2011

Bilecik Kafkas Kültür Derneği ABHAZ-FED ‘e üye olmak için genel kurul kararı alıp başvuruda bulunmuş ve Abhaz-Fedin 6. üye derneği olmuştur. 

Bursa ve Eskişehir Abhaz Kültür Dernekleri tüzel kişiliklerini kazanmıştır.

Şubat 2011

Bursa Abhaz Kültür Derneği 1. Olağan genel kurulunu yaparak ABHAZ-FED ‘e katılma kararı almış, Bu arada Darıyerihasanbey köyü Abhaz Kültür Derneği kuruluş çalışmaları başlatılmış, kısa bir süre sonucunda tüzel kişilik kazanmıştır.

Mart 2011

04/03/2011 Abhazya Cumhuriyeti devleti Kurucu başkanı Merhun Segey Vasil-ipa ARDZINBA ölümünün birinci yıldönümünde halkımızın katılımı ile Kadıköy Belediyesi Meclis salonunda düzenlenen bir törenle anılmıştır. Ruhu Şad olsun.

Abhazya Devleti Geri Dönüş Komitesi Başkanı Sn. Zürab ADLEYBA, Abhazya Dev. Basımevi Genel Müdürü Sn. Roma ARGUN ve Merkhaul Bölgesi Yöneticisi Sn. Vadim HAREZEYA’ dan oluşan resmi heyet, Diyaspora’ daki soydaşlar buluşmak, karşılıklı sorunları yerinde görmek ve konuşmak üzere, DÜZCE, BURSA, İNEGÖL, BİLECİK, BOLU, ANKARA, ADAPAZARI ve İSTANBUL Bölgelerini ziyaret etmişlerdir. Bir hafta süren gezi ziyaret ve incelemeler sonucu ülkemizden ayrılan heyet, gezi boyunca kendilerine tahsis edilen araçla, Bursa, Bilecik, Ankara, Adapazarı ve İstanbul’ da konaklamış tüm gezi boyunca da ABHAZ-FED Başkanı Feridun AKSOY ve Genel Kurul Delegesi Özen ASANBA’nın kendilerine refakat etmelerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

Nisan 2011

Bursa Abhaz Kültür Derneği Abhaz-Fed’e üyelik başvurusunda bulunmuş. Ve üyeliği kabul edilmiştir.

TRT için belgesel hazırlayan ÇİZGİ PRODÜKSİYON’un yazılı başvurusu ile Yapmakta olduğu SESLER VE RENKLER programı için Abhaz dili müziği ve kültürü ile ilgili Türkiye ve Abhazya da çekim yapma istekleri olumlu bulunmuş ve her iki ülke de de kendilerine her türlü destek sağlanmıştır.

Mart ayı içerisinde Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı (Merhum) Sn. Sergey Vasil-ipa BAGAPŞ’ın Türkiye’de yaşayan soydaş ve akrabalarını ziyaret etmek istediği duyumunu almamız üzerine olası bir ziyaret için hazırlıklara başlanmış, Sn. Devlet Başkanımızı daha güçlü bir şekilde karşılamak için, kardeş kuruluş KAFFED ile birlikte işbirliği ve dayanışma kararı alarak T.C. Devlet yetkilileri ile kurulan temaslar sonucunda, Sn. BAGAPŞ’ ın T.C. Devlet yöneticilerinin bilgileri dahilinde ülkemizi ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Merhum başkanımızın İstanbul da devlet başkanına yakışır bir şekilde ağırlanması sağlanmış dönüşünde Federasyonumuza yapmış olduğu yazılı teşekkürü hepimizi onurlandırmıştır.

Mayıs 2011

Abhaz dili ve Edebiyatının büyük ustası şair ve yazar Rahmetli Ömer Büyüka’nın 53- parça dan oluşan Özel eşyaları kendisi adına kurulan müzeye teslim edilmek üzere aile fertlerinden zimmetle teslim alınmış ve resmi bir yazıyla Geri dönüş devlet komitesine teslim edilmiştir.

MEF Eğitim Kurumlarınca her yıl düzenlenen uluslar arası, orta öğrenim düzeyindeki 2 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen proje yarışmasına, Abhazya Cumhuriyeti Devleti adına Eğitim Bakanı Sn. İndira VARDANYA başkanlığında iki öğrenci ve bir eğitim uzmanının katılımı sağlanmış. Abhazya’nın uluslar arası tanınması açısından önem arz eden bu tür yarışmalara Abhazya’ nın her yıl katılması kararlaştırılmıştır. Bu organizasyonda üstün çabalar sarf eden, ABHAZ-FED mali sekreteri Sn. Bülent ÖZBELLİ ve Dr. Sn. Azmi KOÇAK’ a da teşekkürü esirgeyemeyiz.

Tarihte yaşanan büyük trajedinin 147. Yılı, Kefken ‘de 21-22 Mayıs tarihinde ABHAZ-FED ‘in organizasyonu ile düzenlenen anma etkinlikleri;  Abhazya’ dan konuk parlamenterlerin de katılımı ile yapılmıştır.

Haziran 2011

Abhazları ve Kuzey Kafkas Halklarını derinden üzen, Abhazya’ nın II. Cumhurbaşkanı Sn. Sergey Vasil-ipa BAGAPŞ’ı kaybettiğimiz hüzünlü bir ay oldu. ABHAZ-FED olarak kalabalık bir toplulukla cenaze törenine katıldık. Cenaze töreninden bir gün sonrada cumhurbaşkanı vekili Sn. Aleksandr ANKVAB ve Başbakan Sn. Sergey ŞAMBA ile görüşüp diyaspora adına başsağlığı ve taziyelerimizi yineledik. Seçim süreci ile ilgili dilek ve temennilerimizi ilettik.

Temmuz 2011

Eskişehir Abhaz Kültür Derneği Abhaz_Fed e üyelik başvurusunda bulunmuş. Ve üyeliği kabul edilmiştir

Ağustos 2011

ABHAZ-FED II. Olağan Genel Kurulu’ nun 20.11.2011 de, çoğunluk sağlanamazsa, 27.11.2011 de yapılmasına dair yönetim kurulu kararı alınmıştır. Üye derneklerimizin ve yeni üye olacak derneklerimizin Federasyon tüzüğünde belirtilen koşullara uygun belirleyecekleri delege listelerini 05.11.2011 tarihine kadar ABHAZ-FED yönetimine bildirmeleri için çağrı yapılmıştır.

Çocuklarımızın Abhaz değerlerini, dilini, kültürel yaşamı yakından görüp yaşamaları ve bu suretle ulusal- kültürel- bilinçlerinin pekişmesi amacıyla 9-15 yaş gurubunda olan 25 çocuğumuzu emekli öğretmen Sn. Zuhal AYAKUS’ un gözetim ve denetiminde Abhazya’ya gönderdik. 15 gün süre ile Abhazya’da Eğitim Bakanlığı’ nca konuk edilen öğrenci çocuklarımız, bakanlığın hazırladığı bir program dahilinde Abhazya’ nın tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve belli başlı büyük köylerini tanıma fırsatı bulan çocuklarımızın Abhazya ve Abhaz Kültürel değerlerini tanımaları sağlanmıştır. Burada, çocukların gezileri esnasında, onlara üstün sorumluluk ve şefkatle yaklaşan Sn. Zuhal AYAKUS’ a bir kez daha teşekkürü borç biliyoruz.

İnegöl, Bursa, Adapazarı ve İstanbul’dan Abhazya’ya gönderilen çocuklar Atatürk Hava Limanında karşılanıp ailelerine teslim edilmiş. Çocukların mutluluğu arkadaşlık bağları ve en önemlisi ulusal- kültürel bilinçlerindeki artış ailelerin bizlerin guru kaynağı olmuştur.

Merhum Sergey Vasil-ipa BAGAPŞ’ tan boşalan devlet başkanlığı seçimlerine katılmak için yaptığımız çağrı sonucu, 200 e yakın diaspora insanın 26.08.2011 tarihindeki seçimlerde oy kullanması gerçekleştirilmiş.  Bu katılım, Abhazya’nın siyasi geleceğinde de var olmak isteğimiz açısından sembolik de olsa, Abhazya’da oldukça ilgi uyandırmıştır.

Eylül 2011

04.09.2011 tarihinde İnegöl Derneğimizce düzenlenen 14 yıllık geleneği olan RÜŞTİYE KÖYÜ ŞENLİKLERİ’ ne , İstanbul, Ankara, Bolu, Düzce, Bursa, Kütahya,Eskişehir, Bozuyük ve Bilecik’ten yoğun bir katılımla coşkulu bir şölen havası verilmiş. Şenliklere, çevre belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve bazı iktidar, muhalefet milletvekilleri de katılmıştır.

İstanbul’ da düzenlenen Dünya Serbest Güreş Şampiyonası ‘ na Rusya Federasyonu adına katılan 74 kg Avrupa ve Dünya Şampiyonu, Abhaz güreşçi Denis TSARGUŞ’ un havaalanında karşılanması ve müsabakalarda desteklenmesi için üyelerimize çağrıda bulunduk. Çağrı sonucu güreşçimiz havaalanında çiçeklerle karşılanmış. Müsabakalar esnasında da kalabalık bir gurupla güreşçimize moral desteğinde bulunulmuştur.

28.09.2011 tarihinde 30 Eylül Zafer Şenliklerine katılmak üzere ABHAZ-FED Başkanı, Bursa, Bolu, ve İnegöl Dernek Başkanları ile Abhazya’ya hareket edilmiş, Başkan ve beraberindekiler yeni seçilen Devlet Başkanı Sn. Aleksandr Zolotinsk-ipa  ANKVAB’ ı makamında ziyaret edip kutladıktan sonra;  Abhaz Devlet Televizyonu’nun diasporada izlenebilme olanağının sağlanması, ulaşımın önündeki engellerin kaldırılması ve Abhazya’ya yerleşmek isteyen soydaşların karşılaştıkları sorunların birlikte çözümü gibi talepler dile getirilmiş,  Sayın Devlet Başkanımıza Diasporamızın başarı dilekleri iletilmiştir.

Ekim 2011

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU Halkı adına üstlenmiş olduğu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek ve vizyonel bakış açısıyla gelecekte daha geniş kitlelerle daha nitelikli hizmet vermek adına Abhazya temsilciliği ile bir arada çalışmak ihtiyacını da hesap ederek yüce halkının desteği ile 01/10/2011 tarihi itibariyle, İSTANBUL KAFKAS ABHAZYA KÜLTÜR DERNEĞİ’nin aktifinde olan Caferağa Mah. Sakızgülü Sok No:21 /3 KADIKÖY İSTANBUL adresine ki taşınmazda faaliyetini sürdürme kararı almış ve faaliyete geçmiştir.

Darıyeri Hasanbey Köyü Abhaz Kültür Derneği Abhaz-Fed’e üyelik başvurusunda bulunmuş. Ve üyeliği kabul edilmiştir

Yaklaşan II. Olağan Genel Kurulumuz’un Abhaz toplumuna yaraşır vakar ve olgunlukla geçmesi için çalışmalar başlatılmış. 08-09 EKİM 2011 tarihinde Bolu’da bir otelde tüm üye derneklerin temsilcileri ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yapılan karşılıklı bilgilendirme toplantısında genel kurul çalışmaları ile ilgili görevlendirmeler yapılmış, Bu arada, Abhazya’nın tarihine halk kahramanı olarak geçen Aynıpha KEGOA’ yı anlatan ve aynı zamanda lirik halk şiirlerini içeren 150 sahifelik kitap 1500 adet bastırılarak Abhazya ‘ya teslim edilmiştir.

Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi’nin çıkardığı APSADGIL AGURYSBJI gazetesi 2011 Nisan ayından bu yana ABHAZ-FED tarafından sponsor sağlanmış olup tüm Derneklere ve Abhazya’ ya da gönderilmektedir.

Genel Kurula arz olunur.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

YÖNETİM KURULU ADINA

FERİDUN AKSOY

  Bu haber 214 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER HAKKIMIZDA Haberleri
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI