Bugun...
SON DAKİKA

27 Kasım 2011 – 31 Aralık 2013 FALİYET RAPORU

FALİYET RAPORU 27 Kasım 2011 – 31 Aralık 2013
facebook-paylas
 Tarih: 20-01-2014 10:45:33  -   Güncelleme: 31-03-2023 15:08:33

 27 Kasım 2011 – 31 Aralık 2013 FALİYET RAPORU

FALİYET RAPORU

27 Kasım 2011 – 31 Aralık 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENEL KURUL

27.11. 2011 tarihinde coşkulu ve heyecanlı bir katılımla tamamlanmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

04.12.2011 günü bir araya gelen yeni seçilen Yönetim Kurulu Asil Üyeleri Federasyon Genel Merkezinde yaptıkları toplantıda görev dağılımını aşağıdaki şekilde oluşturmuşlardır.

 

Feridun AKSOY                                                                Genel Başkan

Ümit ATİLE                                                                            Genel Başkan Yardımcısı

Rüknet YEŞİLYURT                                                        Genel Başkan Yardımcısı

Selçuk ERŞAN                                                                                  Genel Başkan Yardımcısı

Coşkun SAMUR                                                              Genel Başkan Yardımcısı

Ülkü YILDIZ                                                                                       Genel Sekreter

Âdem GÜMÜŞ                                                                                               Teşkilatlanma sekreteri

Engin BAL                                                                                          Kültürel ve Sosyal Faaliyetler Sekr

Haluk SALCAN                                                                                 Basın ve Hakla ilişkiler Sekr

Kamuran ÇETİN                                                                              Bilim ve Eğitim Sekr.

Raşit Namık DENİZ                                                                         Mali Genel Sekreter

Ergut KESKİN                                                                                   Üye

İbrahim ACAR                                                                                  Üye

İrfan KAP                                                                                           Üye

Necdet AKOĞLU                                                                            Üye

Nevri ÖZKAN                                                                                   Üye

Osman TÜREYEN                                                                            Üye

Özen SANBAY                                                                                 Üye

Seçkin ÖZKAN                                                                                 Üye

Yavuz Münir KAP                                                                           Üye

Zafer BATRA                                                                                    Üye

 

 

01.12.2011 Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanımız Sayın Feridun AKSOY(Akhusba) ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ümit ATİLE (Atiyba) , Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sayın Zurab ADLEYBA ile birlikte,  Çorum’da yaşayan Abhaz Halkı ile buluşma, görüşme sağlayarak Merzifon’da yaşayan Abhaz’ların da katılımıyla basın toplantısı, TV çekimi yanı sıra , soru cevap şeklinde geleceğe de ışık olacak bir söyleşi gerçekleştirmişlerdir.

02.12.2011  Ankara’ya geçen heyetimiz Ankara Abhaz Kültür Derneğimizin kuruluşunun 4.yılı balosuna iştirak etmişlerdir.

 

 

17.12.2011  Federasyonumuzun kurucu üyesi olan   DÜZCE ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ'nin

gelenekselleştirdiği, başarılı öğrenciler için BURS GECESİ etkinliğine Yönetim Kurulu üyelerimiz iştirak etmiş ve Federasyonumuz adına katkıda bulunmuşlardır.

 

 

 

Gelişen demokratik ortamda basına yansıyan ABHAZCA SEÇMELİ DERS OLARAK okutulacak haberlerinde  Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına yaptığımız Açha (Köprü) isimle alfabe tescilinin önemli rol aldığını görmüş bulunmaktayız.

 

Yine bu minvalde olan Abhazya’ da hazırlanıp baskısı Türkiye’de yapılan ekonomik olarak da destek verdiğimiz Vatanın Sesi (Apsadgil Agueysıbji) gazetesinin abonelik çalışmalarına katılmış olup,halen katkı vermektedir.

 

 

13.12.2011  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına , Abhazya’ ya tanınan 3 kişilik kontenjanın 10 kişiye çıkarılması yönünde müracaatta bulunup, kontenjan sağlanmıştır.

 

 

Federasyonumuz, Gürcistan Bakanlarının Türkiye’de yaptıkları temaslardan bir kaçına Abhaz Diasporasının Dernek yöneticilerini Abhazya Temsilciliğini, Abhaz Dernekleri Federasyonu'nu dikkate almadan Abhaz Temsilcilerinden olmayan kişiler ile Abhazya meselelerini görüşüp halkımızı zor durumda bırakmaya yönelik girişimleri karşısında bir bildirge yayınlayarak , Abhaz toplumunun bu oyunların içine düşmeyeceğini beyan etmiştir.

Abhazya Cumhuriyeti' nin Türkiye’de yaşayan diasporası ile arasını açmaya hiçbir kişi, kurum ve kuruluşun gücünün yetmeyeceğini göstermiştir.

 

 

 

02.01.2012  Ara vermeden çalışmalarına devam eden Federasyonumuz üye derneklerimizi  ve dernek üyelerimizden hukukçu olan arkadaşlarımızı yanı sıra katılmak isteyen herkesi bilgilendirerek ANAYASA ÇALIŞMA GRUBU oluşturmuş ve gerekli görüşmelere devam etmiştir. 12. Ocak 2012 günü bir araya gelen komisyon, çalışmalarına başlamıştır.

 

Yeni Anayasa Önerimiz İlgili Kuruma, Ankara Abhaz Kültür Derneği aracılığı ile iletilmiştir.

 

 

 

 

Federasyonumuzun örgütlenme çalışmaları hız kesmeden devam etmekte olup, Sakarya Kafkas Kültür Derneği, Bilecik Kafkas Derneği, Eskişehir Abhaz Kültür Derneği, İnegöl Abhaz Derneği ile Bursa Abhaz Kültür Derneği ziyaretleri  ardından Düzce Abhaz Kültür Derneği ile toplantılar yapılmış, toplumumuzun içinde bulunduğu sorunlar, örgütlenme problemleri ile alakalı, geleceğe yönelik bazı görüşmeler yaparak, hiç ara vermeden çalışmalarına devam etme kararı almıştır.

 

 

20.01.2012 Abhazya Cumhuriyeti  Devleti Suriye’de meydana gelen olaylar neticesinde Suriye diasporasındaki vatandaşlarının yanında olduğunu göstermiş, içinde bulundukları durumu yerinde  görmek ve incelemek maksadı ile Suriye’nin başkenti Şam’a heyet gönderme kararı almıştır.

 Alınan bu kararda Abhazya Cumhuriyeti;

 Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı Sayın Zurab ADLEYBA,

Abhazya Cumhuriyeti Devleti Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Türkiye sorumlusu Sayın İnar GİTSBA ve

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Feridun AKHUSBA’yı görevlendirmiştir.

Şam’a giden heyet Suriye’deki soydaşları ile yakinen görüşmüş, olası durumlar değerlendirilmiş yapılacak eylem planı konuşulmuş, Abhazya’ nın kapılarının tüm Kuzey Kafkasya Halklarını da kapsayacak şekilde açık olduğu bildirilmiştir.

 

25.2.2012 günü Federasyonumuz Genel Merkezinde Ömer Beygua ve Bagrad Şinkuba ölüm yıldönümleri anıldı. Ömer Beygua Kütüphanesi açılışı yapıldı. Papapha Mahinur Tuna tarafından kütüphanemize konulmak üzere kitap hediye edildi. BUNUN RESMİ YOK

 

 

 

 

 

 

 • Abhazya’ya Hizmet eden Türkiye’li gazetecilerden Cevdet AKÇALIN, Nazım ALPMAN, Mustafa Necati
 • ÖZFATURA, Mitat BEREKET, Tacettin DOĞAN ve Fehim TAŞTEKİN’e verilmek üzere 2.Cumhurbaşkanımız rahmetli Sayın Sergey BAGAPŞ tarafından görevlendirilen Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Büyük Elçisi Sayın Vladimir Camal-ipa Ayüzba’nın takdim edeceği Axidz-Apşa madalyaları organizasyon hazırlıkları yapılmıştır.

 

 

04.03.2012  İstanbul Kafkas Abhazya Kültür Derneğimizin yenilenen salonunda efsanevi başkanımız, ebedi liderimiz Vladislav Ardzınba ölümünün 2.yılında düzenlenen bir tören ile anılmıştır.

Bu törene davet edilen gazetecilerden gazeteci/yazar Fehim Taştekin ve Nazım Alpman Abhazya Parlamentosunun aldığı karar gereği Axidz-Apşa madalyaları Abhazya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Vladimir Camal-ipa Ayüzba tarafından takdim edilmiştir.

 

 

Kocaeli Üniversitesince 26-27 Nisan 2012 günleri yapılacağı ilan edilen etkinliklerinden ULUSLARARASI KAFKASYA KONGRESİ tanıtım broşüründe KAFKASYA HARİTASI tanıtım logosu camiamızın dikkatini çekmiş sebebi, gerekçesi sorulmak ve mümkün ise düzeltmek amacı ile organizasyon komitesi başkanı Sayın Prof.Dr. Hasret Çomak makamında ziyaret edilmiş toplumumuzun tereddütleri anlatılmış daha sonra bir yazı ile kınanmıştır.

 

 

08.03.2012 Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedeni ile Federasyonumuzun Kadın Komisyonu Federasyon Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Kamuran Çetin (Ardzınba) başkanlığında Sayın Zuhal Aykus ve Zerrin Şamha önderliğinde İstanbul Kafkas Abhazya Kültür Derneği salonunda bir etkinlik düzenlenmiş yoğun ve sevindirici bir katılım sağlanmıştır.

Federasyon Başkanımız Sayın Feridun Akhusba’ nın açılış konuşması ile başlayan toplantıda Abhazya Devlet Başkanımız Sayın Aleksadır Ankuab’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile yayınladığı mesaj okunmuş, katılımcıların unutamayacağı bir gün olmuştur.

 

 

10.03.2012  Rusya Federasyonu Devletinde yapılan seçimlerde seçimleri kazanan Sayın Vladimir Putin’e Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği nezdinde kutlama mesajı ulaştırılmış, karşılık olarak Abhazya’nın menfaatleri doğrultusunda birlikte çalışmak üzere denilerek yanıt alınmıştır.

Abhaz Dernekleri Federasyon Başkanımız Sayın Feridun Aksoy (Akhusba) Rusya’nın Sesi Radyosuna davet edilmiş, kendisi ile röportaj yapılmıştır.

 

Abhaz Dernekleri federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimiz kendi yaşam alanlarında küçük kurullar oluşturmuş (thing-tang) görüşmeleri sonucu uygulanabilir hizmetler üretme gayretine girmişlerdir. Bu çalışmalardan öncelikle Abhaz Halkının örgütlenmesi amaçlanmıştır.

 

 • 11.04.2012  8 Mart Dünya Kadınlar Günü İlk toplantısını gerçekleştiren Abhaz-Fed Kadın Kolları Komisyonu 11 Nisan 2012 günü saat 14.00 de yeniden bir araya gelmiş gündemindeki maddeleri görüşmüş, yaptıkları yapacakları işleri görüşüp önemli kararlar almışlardır.

 

 • 14.04.2012  İnegöl Abhaz Kültür Derneğimizin Olağan Kongresine Abhaz-Fed olarak iştirak edilmiştir.

 

 • 1993 Mart ayında kurulan ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLETİ GERİDÖNÜŞ KOMİTESİ nin kuruluşunun 19.yılı nedeni ile bir kutlama mesajı yayınlanmış ve Abhazya’ya iletilmiştir.

 

 • Örgütlenme çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmiş olup, bu doğrultuda Teşkilatlanmadan sorumlu Federasyon Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Âdem Gümüş ve Onur Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Aziz Gümüş’ün girişimleri sonucu önce Körfez Kafkas Kültür Derneği ile daha sonra da Sakarya Kafkas Kültür Derneği ile istişareler yapılmıştır.

 

 • Sayın Mahinur Tuna Hanımefendinin Warada isimli  Adige-Abhaz Halk Şarkıları Orkestra ve Korosu Grubu olarak, GUNDA Müzik Grubu’nun Türkiye’ye getirilmesi Federasyonumuzca sağlanmıştır.

 

 • 21 Mayıs 2012 tarihinde atalarımızın sürgün sırasında karaya ayak bastıkları Babalı Sahilleri, daha sonra yerleşim yeri olarak seçtikleri atalarımızın mezarlarının bulunduğu Karaağaç köyü etkinlikleri takvimi gündeme alınmış Yönetim Kurulu Üyemiz Özen Sanbay başkanlığında komisyonlar oluşturularak planlamalar yapılmıştır.

 

 

 • Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu seçimleri yapılmış, parlamentoda oluşan komisyonlara ve başkanlarına birer kutlama mesajı gönderilerek kendilerine başarılar dilenmiştir.

 

 • İstanbul Abhaz Kültür Derneğimiz’ de başlayan yenileme çalışmalarının bitmesi, ve yeni yüzünün tanıtımı amacı ile yapılan kokteyle Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Sayın Alexey ERKHOV ayrıca Rusya’nın Sesi Radyosu Prodüksiyon Müdürü Sayın Andrey İsaev  de davet edilerek katılımları sağlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhaz Kökenli vatandaşları olarak, Anayurdumuz Abhazya’da yaşayan akrabalarımız ile olan insani ilişkilerimizde yaşadığımız kısmi sorunlarımızı anlatmak ve çözüm aramak maksatlı 24 Nisan 2012 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na yaptığımız müracaat 21 Mayıs 2012 günü yanıt bulmuş 22 Mayıs 2012 günü saat 11 de verilen randevuda önce Kafkasya Masası, daha sonra da Dışişleri Gn.Md.Muavini Sayın Hayriye Kumaşçı ile görüşülmüştür.

 

 

 • Abhazya’nın Kültürel Tanıtımını içeren MEF etkinlikleri doğrultusunda Avrupalı 22 Ülkenin katıldığı Abhazya Tanıtım gecesi, Abhazya’dan Eğitim Bakan Yardımcısı Ashuba Arda Enver-ipa, Eğitim Bakanı uzmanı Çolokua Astanda Dmitri-pha, öğrenciler Esma Djugelia ve Amanda Gumba katılımı ile gerçekleşmiştir. Abhazya’nın tanıtımını amaçlayan İngilizce Türkçe Broşürler hazırlanmış katılan ülkelerin temsilcilerine dağıtılmıştır.

 

 

 • Federasyonumuzun kısa ve uzun vadede projelerinin anlatıldığı İşadamları gecesi düzenlemiş geniş bir katılım sağlanmıştır.

       Federasyon Delegelerimizden İşadamı Sayın Mehmet Soyupak’ın önderliğinde 1. ART ( Abhazya-Rusya-Türkiye ) İş Konseyi Çalıştayı gerçekleştirilmiş           olup ilgili Kurum ve Kuruluşlar ile önemli görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

 

 • 21 Mayıs 2012 tarihinde atalarımızın sürgün sırasında karaya ayak bastıkları Babalı Sahilleri, daha sonra yerleşim yeri olarak seçtikleri mezarlarının bulunduğu Karaağaç köyü etkinlikleri planlandığı gibi yapılmıştır.

 

 

 • Abhazya Cumhuriyeti Devleti bu etkinliklere Hükümet ve Parlamento düzeyinde destek vermiş Devlet Geri Dönüş Başkanı Sayın Zurab Adleyba, Abhazya Cumhuriyeti Parlamento Bşk Yard.Otar Tcütcba, Sağlık Sosyal İşler Komitesi Bşk. Sn..A.Gurguliya ve Parlamento uluslar arası ilişkiler Komitesi Bşk.Yard. Sn...D.Gumba katılmışlardır.

 

 

 • Aynı tarihlerde Federasyon Genel Sekreterimiz Sn. Ülkü Yıldız’ın  bizzat yer aldığı Dalgın Sular / Sürülenlerin İzinde / Adapazarı   sosyal sorumluluk projesi Dalgın Sular'ın pilot çalışma yerlerinden biri olan Adapazarı'nda Abhaz Dernekleri Federasyonu ile ortaklaşa, sanatçı Raziye Kubat önderliğinde gravür baskı atölyesi kurulmuş ve çalışmalarına Abhaz sanatseverlerle  başlayarak Babalı sahili ve Sakarya Serdivan AVM’de sergisini açmıştır

 

 

 

 

 

 

 

ABHAZYA PARLAMENTERLERİNİ SAKARYA’DA AKRABALARI İLE BULUŞTURDUK

ABHAZ PARLAMENTERLER SAKARYA’DA

 

 • 22 Mayıs 2012  Geri Dönüş Komitesi Başkanı Sayın Zurab Adleyba ve Abhazya Parlamenterleri Sakarya’nın Kayalar Köyü ve Kepekli Köylerinde Abhaz’lar ile buluşmuş, köy görüşmeleri sırasında akraba olanların birbirleri ile buluşmaları duygulu anların yaşanmasına sebep olmuştur.. Federasyon Başkan yardımcımız Sayın Ümit Atile misafirlerimiz onuruna bir Abhaz sofrasında ikramda bulunmuştur.

 

SAKARYA’DA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİK.

 

 • İstanbul Milletvekili Sayın Metin Külünk beyefendi ile çalışma ofisinde görüşülmüş, Gürcü makamlarınca alıkonulması ve gemi donatılarının çaresizliklerini içeren bir yazı yanı sıra bir trajedi sonucu bölünmüş, başka topraklar üzerinde yaşamak zorunda kalmış halkımızın sorunları üzerinde görüşmeler yapılmıştır.

 

 

 • Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Sayın İbrahim Melih Gökçek ile Suhum Belediye Başkanı Sayın Alias Labahua nın yazışma yolu ile görüşmeleri sağlanmış Kardeş Şehir projesi kapsamında önemli adımlar atılmıştır.

 

 

 • 14 Mayıs 2012  Rahmetli kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Viladislav  Ardzınba’nın doğum günü nedeni ile derneklerimizde anma etkinlikleri düzenlendi. Abhaz-Fed Yönetim Kurulu üyelerimiz üyesi oldukları derneklerde bu organizasyonlara katılarak katkı vermişlerdir.

 

 

 • Abhazya Cumhuriyeti Devleti 2. Cumhurbaşkanı Sayın Sergey Bagapş’ın ölümünün birinci yılı, Federasyonumuza üye derneklere gerekli materyaller gönderilip, eş zamanlı anma programları düzenlenmişitir. Federasyon Başkanımız Sayın Feridun Aksoy(Akhusba) Abhazya’nın 2.ci Cumhur Başkanı merhum Sergey Vasil-ipa BAGAPŞ’ın ölümünün 1.yıldönümündeki anma törenine katılmak üzere Diasporayı temsilen İnegöl Abhaz Kültür Derneğimizin Başkanı Sn.Telat ÖZDEMİR ile birlikte 28 Mayıs 2012 – 03 Haziran 2012 tarihleri arasında Abhazya ya gitmiş 29 Mayıs 2012 tarihinde merhum BAGAPŞ’ın kabrinin bulunduğu Oçamçıra ili Cigerda Köyündeki Bagapş ailesine ait kabristanda merhumun mezarına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulunmuştur.

 

 

 

 

 • 31 Mayıs 2012 günü Abhazya Devleti Geri Dönüş Komite Binasında toplanan anavatana kesin dönüş yapmış soydaşlarımızla sorunlarını tartışmak üzere toplantı düzenledik. Toplantıda Abhazya Devletini temsilen İçişleri Bakanı Sayın Otar HETSİYA, Parlamento Uluslararası ilişkiler ve anavatan dışında yaşayan soydaşlar Komitesi Başkanı Sayın Yuri DZUKHBA, Yardımcısı Sayın Dimitri GUMBA ve Geri Dönüş Komite Başkanı Sayın Zurab ADLEYBA hazır bulundu. Kalabalık bir soydaş topluluğunun bir araya geldiği bu toplantıda sorunlar dile getirildi. İlgililerde yapılan işleri, yapılması gereken işleri karşılıklı anlayış ve iş birliği içinde gerçekleştirebileceklerini dile getirdiler.

 

 

 

 

 

ALAMIS TÜRKİYE’DE

 • İnegöl Abhaz Kültür Derneğimizin başta Sayın başkanı Telat Özdemir’in kişisel gayreti ve  girişimleri sonucu İnegöl Şehrine girişte Gürcistan Bayrağının yüzümüze çarptığı bir bölgede Abhazya’nın Kültürel Tanıtımını da kapsayan bir yazıyı T.C İnegöl Belediyesi Başkanlığından federasyonumuza yazılı bir taleple Abhazya’yı tanıtan Abhaz Halk Dansları koreografisini içeren davet yazısını aldık. Demograf ya ile kurduğumuz irtibat sonucu ALAMIS Abhaz Halk Dansları Topluluğunu Uluslararası Kültür Sanat Festivali ve ödüllü Uluslar Arası Altın Mobilya Halk Dansları Yarışmasına katılımını sağladık. Ekibin Abhazya’nın kültürel tanıtımına katkısı düşünülerek Ahmet Ceylan arkadaşımızın gayretleri ile T.C Silivri Belediyesi organizasyonunda Abhazya’nın kültürel tanıtımına katkı vermeye çalıştık.

 

 • Geri Dönüş Komitesi ile birlikte Abhaz-Fed olarak ilkini 2011 Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz 12-15 Yaş Grubu çocuklarımızı Abhazya’ya gönderme projemizi 12.06.2012 tarihi itibari ile 15 Temmuz-30 Temmuz tarihleri arasında yeniden organize ettik.

 

 

 

 

 

 

 

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

 

 • 20 06 2012 günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Sayın Şerife Ünverdi hanımefendiye daha evvel yaptıkları davet üzerine 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 38. Yıldönümü etkinliklerine seve seve katılacağımızı ve 30 Eylül Abhazya’nın Zafer bayramı olduğunu ve davet ettiğimizi içeren bir yazı ile müracaat ettik.

 

 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Şerife Ünverdi hanımefendinin davetlisi olarak Sayın Dr. Azmi Koçak ve Federasyon Genel Başkanımız Feridun Aksoy (Akhusba) 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 38. Yıldönümü etkinliklerinde yerimizi aldık.

 

 

 

 

DP GENEL BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜK

 

 • 22.06.2012 Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Feridun Aksoy ve Yönetim Kurulu Üyelerini Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, makamında kabul etti. Abhaz’lara her türlü desteği vereceklerine söz veren Gültekin Uysal, Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay’ın da katıldığı ziyaret sırasında Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun DP Genel Merkezine yaptıkları ziyarete Genel Sekreter Ülkü Yıldız, Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Ceylan, Başkan Yardımcıları Ümit Atilla ve Nükhet Yeşilyurt katıldı.

 

KARDEŞ ŞEHİR ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM ETTİ

 

 • İstanbul-Silivri Belediyesi Başkanlığı’nın Abhazya Cumhuriyeti Devleti tarafından belirlenecek her hangi bir şehri ile KARDEŞ ŞEHİR olma isteği Federasyonumuz aracılığı ile Abhazya’ya bildirildi. Tabi bu ilişkiyi sağlamada  hemşerimiz Sayın DİLEK AKDEMİR ve Ahmet Ceylan Hapat arkadaşımızın emekleri çoktur.

 

 • İnegöl Belediye Başkanlığınca Abhazya’yı temsilen davet edilen Abhazya Cumhuriyeti Devleti Kültür Bakanı ve Sohum Belediye Başkanı ile beraberindeki Pıtsunda’nın gençlik ekibi olan ALAMIS Halk Dansları Ekibinin katıldıkları Uluslararası Altın Mobilya Halk Dansları Yarışması , Kültür ve Sanat Festivaline iştirakleri İnegöl ile Sohum arasında kültürsel irtibat sağlanmış  Kardeş Şehir olma yolunda da önemli adımlar atılmıştır.

 

 • İnegöl Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet Abhazya ziyareti yapmıştır. Bu ilişkinin kurulmasında İnegöl Abhaz Derneği yöneticileri ve başta dernek başkanımız Sayın Telat Özdemir’in (Akabba) emeği çoktur.
 • Antalya’nın Side ilçesi ile Sohum Şehri Kardeş Şehir antlaşması da yapılmıştır. Burada da Ahmet Ceylan Hapat arkadaşımız ile Federasyon Başkanımızın katkıları büyük etken olmuştur.

 

 • Düzce Abhaz Kültür Derneği Organizasyonu olan kuruluşunun 20.yılı davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Viacheslav CHİRİKBA, , Abhazya Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komis. Bşk. Fazılbey AVIDZBA , Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Komitesi Başkanı , Zurab ADLEYBA, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Ortadoğu Sorumlusu İnar GISTBA ‘nın Türkiye’de bulundukları süreç içerisinde güvenlikleri konusunda koruma talep edilmiş ve havaalanı hizmetlerinde VİP hizmeti için Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir.

 

 • Bu heyet Düzce’de bulunduğu süre içinde Televizyon programı ve basın toplantısı organizesi yapılmıştır.

 

 

 • Dil Eğitimi ile alakalı olarak Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ile irtibat kurarak, Abhazya’dan aldığımız güç ile her türlü araç, gereç ve fiziki donanıma sahip olduğumuzu bildirdik.

 

 

 • Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Orta Asya ve Kafkasya Genel Müdür Yardımcılığı talebi üzerine Türkiye’den Abhazya’ya çalışmak üzere giden, karıştığı bir kavgada mahkûm olan Türk Vatandaşı Sayın Zeki Akça ile ilgili olarak, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Türkiye Sorumlusu Başkanlığı nezdinde ara yüz olunmuş, kurumların karşılıklı muhatap olması sağlanmıştır.

 

 • 8 AĞUSTOS 2008 TARİHİNDE GÜRCÜ KUVVETLERİNİN OSETYA’YA SALDIRISININ KINANDIĞI OSETLERLE DAYANIŞMA GECESİ DÜZENLENDİ.

 

 

 

Geceye Oset Dayanışma Vakfı Başkanı, Üyeleri ile Rusya federasyonu Elçilik temsilcileri katıldı.

 

 • 11.8.2012 tarihinde İstanbul Abhaz Kültür Derneği salonunda bir “İftar Programı” düzenlenmiştir.

 

 • Abhazya Cumhuriyeti Devleti’nin Ayaayra Günü 19.yılı nedeni ile 30 Eylül 2012 tarihinde 54 kişilik bir heyetle iştirak edilmiştir. Ayaayra etkinlikleri nedeni ile bulunduğumuz Abhazya’da bu süre zarfında Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Abhazya Parlamentosu Başkanlığını ve Devlet Başkanımız ile görüşmeler yapılmıştır.

 

 • Bu görüşmelerimizin bir kısma Kanal A televizyonu Sayın Abdullah TÜRKSOY tarafından Türk Kamuoyuna aktarılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

 

 • Türkiye Gezginler Kulübünce tertip edilen ABHAZYA GECESİ programına maddi, manevi destek verilmiş, Dernek Başkanı Sayın Prof.Dr. Orhan KURAL’a bu duyarlı davranışları ve Abhazya’nın tanıtılması konusundaki girişimleri nedeni ile  bir plaket verilerek teşekkür edilmiştir. Abhazya Gecesine Abhazya’dan Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sayın Zurap ADLEYBA, Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi Sayın Viladimir Cemal-ipa AYÜZBA, Abhaz Dernekleri Federasyon Başkanımız Feridun AKSOY(Akhusba), Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve İstanbul Abhaz Derneği Başkan Hakan ANDER (Beyguaa) ve Yöneticileri katılmışlardır.

 

 • MEF Eğitim Kurumlarınca Şimdiye kadar 6. Kez çağrılan Abhazya Devleti bir kez daha davet edilmiş, gerekli yazışmalar yapılmış, bilimsel çalışmaların sergileneceği zaman beklenmektedir.

 

 

 • Abhaz Dili eğitimini vermek üzere çalışma başlatan İstanbul Abhaz Kültür Derneğimiz Abhazya’dan Dil öğretmeni talebi ile Federasyonumuza müracaat etmiştir. Derneğimizin bu talebi Abhazya’daki yetkili birimlere aktarılmıştır.

 

 

 

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün  Dünya çocuklarına armağan ettiği, Dünyadaki tek Çocuk Bayramı olan 23 NİSAN Çocuk Bayramı etkinliklerinin bu yıl 35.Yapılacak olan ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ Programına Federasyon olarak yaptığımız başvurular üzerine ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLETİ de davet edilmiştir.
 •  
 • 14-24 NİSAN 2013 tarihleri arasında İzmir/Türkiye şehrinde yapılacak olan bu etkinlik sonrası bir çocuk ve bir yetişkin Sayın Cumhur Başkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir Valisi ile görüşmeler yapacak ve yanlarında getirdikleri armağanları taktım edeceklerdir. Bu daveti almak için 2 yıl çaba sarf etmek gerekti.  Ancak bilindiği  üzere Gürcistan’ın baskıları sebebi ile katılımımız geri çevrilmiştir.

Buna istinaden alınan karar ile 20 Nisan 2013 Abhazya ABAZA Çocuk Grubu programları yapılmış, Grubun gelişi ertelenmemiş, Federasyonumuzun Caferağa Kapalı Spor Salonun ve Akbalık da Apsuara grubunun katkıları  düzenlemiş olduğu Bayram kutlamaları halkımızın büyük katılımı ile çoşkulu bir şekilde kutlanmıştır.

 

 

 • SEÇMELİ DERS KONUSU:
 • T.C Eğitim Bakanlığı ile yapılan Yazışmalarda Federasyonumuzun görüşleri aktarılmış ABHAZYA İLE GÖRÜŞÜLÜP DERS KİTAPLARININ HAZIRLANMASI sağlanarak T.C Milli Eğitim Bakanlığına verilmiştir.

 

 • Abhazca’nın Talim Terbiye tarafından seçmeli ders olarak belirlenmesi nedeniyle beş kişilik bir komisyon oluşturuldu.

 Komisyon Abhazya’dan Akademisyen, Dilbilimci Diana Şamha, Abhaz Fed Eğitim Sekrt. Kamuran Çetin, Onur kurulu üyemiz Zerrin Kobaş ,Özhan Hüküm ve Şahika Hapat ‘dan oluştu. Diana Şamha başkanlığında Abhazca müfredat programı ve 5. Sınıf ders kitabı ilk etapta hazırlandı. Halen Abhazya Fond da 6. 7. 8. sınıf kitapları hazırlanmaktadır.

 

 • Savaş nedeni ile Suriye’den Abhazya’ya göç eden soydaşlarımıza destek için Kadın Kollarımız tarafından İstanbul Abhaz Kültür Derneği ile birlikte  yardım kampanyası düzenlenmiş, toplanan yardımların Abhazya’da kendilerine ulaşması sağlanmıştır.

 

 

 • 21 Mayıs Sürgün anma etkinliklerine Kadın Kolları ayrıca çalışmalar yaparak ekonomik olarak da destek sağlamıştır.
 • Federasyon ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği ortak organizasyonu ile tekne gezisi düzenlenmiş, yeni üyelerimizin arkadaşlıklarının pekişmesine katkıda bulunulmuştur.

 

 

 • YK ÜYELERİNDEN NAMIK VE ERGUT ABHAZYAYA YERLEŞMESİ NEDENİYLE, ABHAZFED ABHAZYA TEMSİLCİSİ OLARAK YETKİLENDİRİLMİŞLERDİR.

 

 • DİĞER STK’LAR VE KURUMLAR  İLE GÖRÜŞÜLMÜŞ FEDERASYON PRENSİPLERİ DOĞRULTUSUNDA ORTAK ÇALIŞMALAR YAPILMASI YÖNÜNDE KARAR ALINMIŞTIR.

 

 • 21 mayıs SÜRGÜN ANMA ETKİNLİKLERİ 149 YIL’ında Babalı Sahilleri, daha sonra yerleşim yeri olarak seçtikleri mezarlarının bulunduğu Karaağaç köyü etkinlikleri Abhazya’dan gelen heyetin de katılımı ile yapılmıştır.

 

 

 • ABHAZYA TİCARET ODASI TEMASLAR DEVAM ETMEKTE OLUP, KONU İLE İLGİLİ BAŞKAN YARDIMCIMIZ SAYIN RÜKNET YEŞİLYURT YETKİLENDİRİLMİŞTİR.

 

 • 30 EYLÜL 2013 AYAAYRA ETKİNLİKLERİNE ABHAZYA DA  KATILIM SAĞLAMAK ÜZERE ANKARA DERNEĞİMİZ ORGANİZASYONU İLE ABHAZYA’YA GİDİLMİŞ, ŞEHİT AİLELERİN VE GAZETECİ FEHİM TAŞTEKİNİN ETKİNLİKLERE KATILMASI FEDERASYONUMUZ TARAFINDAN  SAĞLANMIŞTIR.
  Bu haber 168 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER HAKKIMIZDA Haberleri
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • SON YORUMLANAN HABERLER
 • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI